Jak Rusko zvládlo pandemii covidu-19? Putinův mluvčí Peskov nečekaně promluvil

Exkluzivní rozhovor pro CNN o situaci v Rusku poskytl Dmitrij Peskov, tiskový mluvčí ruského prezidenta Vladimíra Putina. Rusko, které se v současné době řadí mezi tři nejvíce zasažené země světa pandemií covid-19 se dostává pod palbu kritiky kvůli kontroverzním číslům, které uvádí jako oficiální. V současné době má Rusko 484 630 nakažených a 6 134 mrtvých.

Dmitrij Peskov
doporučujeme

V březnu letošního roku Putin uvedl, že virus SARS-CoV-2 má Rusko pod kontrolou, ale během několika týdnů se dostalo na nejvyšší příčky nejhůře zasažených zemí světa. Podle Peskova to bylo způsobeno vysokou úrovní testování. „Naše země používá maximální možné množství testů a čím více testujeme, tím více detekujeme,“ řekl tiskový mluvčí pro CNN a dodal, že za nekontrolovatelné šíření viru může převážně vysoká hustota obyvatel ve městech, převážně v Moskvě.

Oficiální čísla o úmrtnosti jsou zpochybňována, ale v květnu ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že pitvy byly provedeny u všech obětí s podezřením na onemocnění covid-19. Více jak 60 % úmrtí nemohlo být spojováno s covid-19, protože se podle slov Kremlu jednalo o alternativní příčiny úmrtí jako leukémie nebo srdeční selhání. Peskov tvrdí, že nízká čísla jsou důsledkem účinného zdravotního systému. „Přemýšleli jste někdy o efektivnosti ruského zdravotního systému? Proto lidé zůstávají naživu,“ argumentoval Peskov pro CNN.

Pandemie způsobila, že nejen svět kritizuje Rusko ohledně zvládnutí zdravotnické krize, ale i obyvatele Ruska. Průzkum společnosti Levada-Center odhalil, že hodnocení Putina kleslo pod 60 % a podle CNN je to největší pokles od doby, kdy byl prezident zvolen do své funkce před 20 lety. „Máme obavy z dopadu na ekonomiku země, ale prezident Putin mnohokrát prohlásil, že se nestará o své osobní hodnocení, protože je skutečným státníkem a přemýšlení o osobním hodnocení ho odvrací od odpovědných rozhodnutí,“ vysvětlil Peskov.

Přesto podle CNN bude muset Kreml odložit plánované referendum o ústavních změnách, které měly zajistit Putinovi další funkční období až do roku 2036. Peskov poskytl rozhovor v době, kdy Rusko zrušilo ochranná opatření, i když čísla nakažených stále stoupají. Tento krok ale umožňuje Kremlu uskutečnit referendum 1. července.

Přestože Peskov tvrdí, že zdravotní systém je velmi účinný a boj s virem Rusko zvládá natolik, že může zrušit ochranná opatření. Ruští lékaři popisují kritický nedostatek vybavení a stěžují si na špatné podmínky, nevyplacené mzdy a nedostatek ochranných prostředků. Oficiální čísla uvádějí, že ze řad zdravotnického personálu zemřelo přes sto lidí, ale zdravotníci uvedli vlastní seznam, který čítá více než 300 úmrtí.

Podle CNN i státní média přiznávají, že jsou nakaženy tisíce zdravotníků. Kritika ze řad odpůrců, kteří se převážně zaměřují na prohlášení Putina o úspěšném boji s virem SARS-CoV-2, se týkala také rozhodnutí vlády o poskytnutí zdravotnického vybavení USA, převážně ventilátorů, a to i přesto, že počet nakažených stále stoupá. „Všichni se budeme muset zamyslet nad lekcí, která pandemie udělila každé zemi, ale i celému světu,“ řekl Peskov a dodal, že americké prezidentské volby 2020 by mohly zlepšit vztahy mezi Ruskem a USA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína přiznala koronavirus až po nátlaku WHO

04.07.2020 13:50 Čína informovala o výskytu plicní nemoci ve Wu-chanu až po dvou žádostech vznesených Světovou…

Britské supermarkety vyřadily z nabídky zboží získané prací opic

04.07.2020 11:35 Několik britských obchodních řetězců stáhlo z nabídky kokosový olej a další produkty obsahující…

O běžné Rusy nešlo, tvrdí odborník. Naznačil, komu bylo určeno ruské…

04.07.2020 00:01 NÁZOR - Pár hodin poté, co se objevily výsledky "celostátního hlasování" o ústavních změnách v…

Británie podle Johnsona přejde od plošných omezení na lokální

03.07.2020 20:01 Británie podle premiéra Borise Johnsona musí přejít od celostátních k lokálním omezením, která…

Související:

Právě se děje

Další zprávy