Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké sankce

NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje Navalného oznámila sankce vůči ruským představitelům a společnostem, poukazuje politolog Nikolas Gvosdev v komentáři pro server National Interest. Profesor z U.S. Naval War College dodává, že podle amerických činitelů jde pouze o první vlnu reakce na "zhoubnou aktivitu" Ruska, přičemž další opatření mají být představena v nadcházejících týdnech.

Moskva, Kreml

Uspokojivý kompromis

Bidenův tým souběžně s tím dává najevo, že se sice nebude pokoušet o restart vztahů s Moskvou, ale přesto hledá příležitosti pro spolupráci v oblastech společného zájmu, poukazuje odborník. První soubor protiruských sankcí ze strany nové americké administrativy tak označuje za "uspokojivý kompromis".

Podobně jako v případě opatření vůči Saúdské Arábii souvisejících se smrtí novináře Džamála Chášukdžího se protiruská opatření snaží vybalancovat protichůdné a rozličné americké zájmy, konstatuje politolog. Soudí, že Bidenova administrativa od počátku hodlala zaujmout vůči Rusku odlišný postoj, a to nejen od Trumpovy administrativy, která byla vnímána jako příliš vstřícná vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, ale též od administrativ Obamy a Bushe mladšího, které se zpočátku snažily vztahy s Kremlem zlepšit.

Aktuální opatření mají podle profesora ukázat, že stávající administrativa nebude váhat s reakcí na ruské jednání, které Washington vnímá problematicky. "Ale sankční opatření naznačují, že Bidenův bezpečnostní tým není jednotný ve dvou klíčových otázkách," pokračuje Gvosdev. Za první označuje to, zda Rusko pod stávajícím režimem zažívá rychlý a trvalý úpadek zdrojů své síly - především ekonomické - a erozi legitimity vládnoucího režimu. Za druhou pak považuje úvahy, zda riziko ztráty ruské podpory amerických iniciativ - například ohledně Íránu a Severní Koreje - stojí za tvrdší postup vůči Moskvě.

Ti, kteří věří v úpadek Ruska a nedomnívají se, že Moskva je schopná či ochotná poskytnout Spojeným státům skutečnou pomoc - například mnoho kongresmanů z obou stran, jelikož toto představuje jeden z posledních konsensuálních pohledů na americké politické scéně -, vnímají Bidenova opatření jako nedostatečná a měkká, konstatuje expert. Sám se ale nedomnívá, že Bidenův tým by byl navzdory své nedůvěře a odporu vůči Putinově vládě připraven vsadit vše na kartu, že Putinovo Rusko je v posledním tažení a nemá prostředky, jak by Spojené státy poškodilo, pokud by se rozhodlo čelit jejich iniciativám.

Berlín a Peking ve hře     

"Vedle těchto debat je zde otázka, jak americké sankce vůči Moskvě ovlivňují dva důležitější vztahy Washingtonu: ty s Berlínem a Pekingem," pokračuje politolog. Poukazuje, že německá kancléřka Angela Merkelová se svou vládou není příliš spokojena se směrem, kterým se Putinovo Rusko ubírá, ale zároveň jasně signalizuje Spojeným státům, že Berlín nebude v tomto směru následovat Washington a spolu s Evropou má v Rusku zájmy, které by Američané neměli ignorovat. V tomto ohledu je příznačné, že alespoň pokud jde o Navalného, Bidenova administrativa pouze kopíruje a neposiluje opatření přijatá dříve EU, dodává Gvosdev.

Pakliže platí to, co tvrdí někteří členové Bidenova bezpečnostního týmu, tedy že klíčové strategické soupeření probíhá s Čínou, ve Washingtonu zřejmě panují obavy, že přílišné zaměření na Rusko by v krátkodobém horizontu umožnilo Pekingu konsolidovat pozice, nastiňuje profesor. Upozorňuje, že poměr sil se nadále posouvá ve prospěch Číny, což by mohlo přimět Moskvu k přehodnocení hloubky svého partnerství s Pekingem.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ozývá se tak ozvěna dřívějšího přístupu amerického prezidenta Baracka Obamy, jehož tým chtěl zajistit, že jakákoliv opatření vůči Moskvě budou zahrnovat odrazové můstky poskytují potenciální příležitost k normalizaci vztahů, domnívá se odborník. Konstatuje, že pokud chce Bidenova administrativa budovat silné transatlantické partnerství vůči Číně, bude muset možná přistoupit na kompromis s Německem ohledně postoje vůči Rusku, aby si zajistila účast Berlína v tvrdším postupu vůči Pekingu.

"Biden může věrohodně tvrdit, že reagoval na Ruské akce a pozvedl americké hodnoty potrestáním Putinovy vlády - ale kritici budou poukazovat, že stávající soubor sankcí je převážně symbolické, oťukávací cvičení," píše Gvosdev. Připomíná, že sankce sice fatálně nezasáhly žádné prioritní oblasti Moskvy, přesto na ně ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odpověděl výhrůžkami odvetou a varováním, že americko-ruské vztahy se dále zhorší. Rétorika a skutečnost sice zpravidla příliš nekorespondují, ale i tak si budeme muset počkat do dalších měsíců, abychom viděli, jakým směrem bude Bidenův tým vůči Rusku postupovat, uzavírá politolog.

Moskva trvá na tom, že ke zlepšení vztahů Ruska a ČR musí změnit chování…

24.06.2021 17:11 Moskva trvá na tom, že to je Praha, kdo musí změnit své chování vůči Rusku, aby bylo možné obnovit…

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Související:

Právě se děje