Jaká je hranice kolektivní imunity? Matematik má dobrou i špatnou zprávu

NÁZOR - Základní model nemoci covid-19 naznačuje, že kolektivní imunity bude dosaženo, až bude imunních 60 % lidí, konstatuje matematik Pieter Trapman ze Stockholmské univerzity. V komentáři pro server The Conversation tvrdí, že tento model je příliš zjednodušený.

Ilustrační foto

Klíčem je rozmanitost populace

Model vychází z toho, že v populaci, kde je víceméně každý náchylný k nákaze, infikuje jedna nakažená osoba v průměru 2,5 dalších, vysvětluje matematik. Podotýká, že pokud by 60 % z těchto 2,5 jedinců bylo imunních, nakažený předá virus maximálně jednomu dalšímu člověku, tudíž se epidemiologická situace nemůže zhoršovat.

Zjednodušení spočívá podle odborníka v tom, že neber v potaz rozdílné složení populace a počítá s ní jako s celkem. "Je to nerealistické. V našem výzkumu se snažíme zachytit jisté různorodosti v chování, které v lidské populaci pozorujeme, abychom ukázali, jaký efekt mohou mít na dosažení kolektivní imunity," píše Trapman. Jeho tým se přitom soustředí na dva faktory, které ovlivňují míru, s jakou lidé přicházejí do vzájemného kontaktu.

Prvním je společenskost, konstatuje matematik. Poukazuje, že ti, kteří jsou společensky aktivnější, se pravděpodobněji nakazí v prvních fázích epidemie, což povede k tomu, že přirozeně získaná imunita se bude soustředit na skupiny obyvatel s nejrozsáhlejšími sociálními kontakty, zatímco náchylnost k nákaze a jejímu šíření bude výrazně vyšší mezi lidmi, kteří tak bohaté kontakty nemají.

"Jak jsme demonstrovali, toto může ovlivnit, kdy bude dosaženo prahu kolektivní imunity," pokračuje akademik. Uvádí, že se svým týmem vytvořil ilustrační model, ve kterém se 25 % obyvatel socializuje dvojnásobně oproti průměru, 50 % udržuje průměrné sociální kontakty a zbylých 25 % se socializuje o polovinu méně, než je průměr - výsledek naznačil, že o kolektivní imunitě lze v takovém případě hovořit ve chvíli, kdy je imunních nikoliv 60 %, ale 46,3 % obyvatel.

Pokud se do modelu započítaly další rozdíly v lidském chování, práh přirozeně získané kolektivní imunity dále poklesl, upozorňuje matematik. Za tyto faktory označuje věkovou skladbu a promíšenost různých věkových skupin.

Lidé ze stejné věkové skupiny se totiž nestýkají stejnoměrně s příslušníky jiných věkových skupin, socializace v populaci vychází z jistých trendů, konstatuje Trapman. S kolegy se je snažil namodelovat rozdělením populace do šesti věkových skupin a na základě předchozích výzkumů sociálních kontaktů se pokusil odhadnout, nakolik se vzájemně stýkají.  

"Zjistili jsme, že započtení trendů styků konkrétních věkových skupin, spolu s různou mírou společenskosti, opět o něco snižuje práh kolektivní imunity, na 43 %," shrnuje matematik.

Co to znamená?

Vědec zdůrazňuje, že závěry jeho týmu musí být vnímány jako pouhá ukázka toho, že rozdíly v lidském chování ovlivňují práh pro dosažení kolektivní imunity. Nejde o přesná čísla, ale přinejlepším odhady, protože míra společenskosti a kontaktů napříč věkovými skupinami použitá v modelech byla čistě ilustrativní.

Zmíněný model také počítal jen se dvěma proměnnými v populaci - jakýkoliv realističtější model musí být komplexnější a obsáhnout mnoho dalších faktorů, přiznává Trapman. Označuje za ně například průměrný počet členů v domácnosti, žáků ve třídě či pracovníků ve firmách a odlišnosti života ve velkých městech, které zvyšují četnost mezilidského kontaktu. Zde se nakazí větší počet lidí, což dále posílí rychlejší růst imunity mezi vysoce aktivními a společensky žijícími jedinci, soudí expert.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Konečně, v našem modelu jsme předpokládali, že imunita se v průběhu času nesnižuje a že nabízí stoprocentní ochranu. Žádná z těchto věcí nemusí být nezbytně pravdivá," přiznává autor komentáře. Přesto věří, že jeho modely naznačují, že různorodost populace snižuje hranici, kdy lze dosáhnout kolektivní imunity skrze přirozenou nákazu, tudíž by tato cesta přinesla méně obětí, než se dosud předvídalo.

V zemích a oblastech, které byly koronavirem již silně zasaženy, může být kolektivní imunita blízko, domnívá se Trapman. Naznačuje, že na takových místech si zastavení šíření nákazy žádá od lidí dodržování jen mírných omezení sociálního jednání.

Matematik nicméně i varuje a podotýká, že práh kolektivní imunity dosažené skrze přirozené promoření si stále žádá nákazu velkého počtu lidí, která s sebou nese velkou daň na životech a zdraví, byť v menší míře, než se původně soudilo.

Prvním městem na světě s kolektivní imunitou se může stát brazilský Manaus, kde ale umírá každý třistapadesátý nakažený, tudíž by si tento "úspěch" vyžádá na 2,5 tisíce mrtvých, upozorňuje vědec. Doplňuje, že rozmanitost populace sice obecně snižuje celkový počet nakažených, který je nezbytný k dosažení celkové kolektivní imunity, stále je však nutné, aby se nakazilo více než 60 % těch nejvíce sociálně aktivních jedinců.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 09:40 Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

V Rusku začaly parlamentní volby, Apple a Google odstranily aplikaci…

17.09.2021 11:55 Voliči v Rusku dnes prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli…

Zemřel Sir Clive Sinclair, vynálezce kalkulačky a otec počítačů

17.09.2021 08:20 Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření…

Faerská vláda prověří tradiční lov. Lidé usmrtili nebývale mnoho delfínů

16.09.2021 20:25 Vláda Faerských ostrovů prověří tradiční lov kytovců, při kterém místní lidé v neděli usmrtili více…

V Putinově okolí onemocněly koronavirem desítky lidí

16.09.2021 10:38 Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí, a že…

Putin je efektivnější než Sputnik V, tvrdí Kreml při 18 tisících…

15.09.2021 18:08 Ruský operativní štáb dnes oznámil 18.841 potvrzených případů koronaviru za poslední den a 792…

Johnson mění ministry. Raab končí v čele diplomacie

15.09.2021 17:51 Britský premiér Boris Johnson dnes zahájil dlouho očekávanou reorganizaci svého kabinetu. Ve funkci…

Související:

Právě se děje

reklama