Jaká je celková cena pandemie? Historička medicíny poukazuje na přehlížený problém

NÁZOR - Žijeme v době nevýslovného utrpení, tvrdí s odkazem na více než dva miliony obětí koronaviru Agnes Arnold-Forsterová v komentáři pro server The Conversation. Historička medicíny z Bristolské univerzity zároveň poukazuje, že spolu s tím, jak mediálnímu zpravodajství dominuje covid-19, by šlo lehce zapomenout, že nadále existují i další nemoci, které nezmizely jen kvůli tomu, že jiná na sebe strhává všechnu pozornost.

Přichází mnoho zpráv o znepokojivé ceně pandemie a s ní spojených lockdownů a dalších nařízení, kterou lidé platí duševním zdravím, konstatuje odbornice. Jako příklad dává hluboký dopad na lidi s obsedantně-kompulsivní poruchou - evropské studie ukazují, že třetině až polovině těchto pacientů se během pandemie zhoršily příznaky.  

Emoční zátěž izolace a nejistoty zjevně ovlivňuje především mladé dospělé, upozorňuje Arnold-Forsterová. Odkazuje na poslední průzkumy amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, které zjistily, že 63 % Američanů ve věku 18-24 let hlásí příznaky jako úzkost či deprese, přičemž čtvrtina této věkové skupiny navýšila konzumaci látek usnadňujících zvládání stresu, zatímco další čtvrtina vážně uvažuje nad sebevraždou.

"Co je klíčové, tyto problémy neodezní, jakmile pandemie skončí," pokračuje autorka komentáře. Zmiňuje názor experta na duševní zdraví Shekara Saxeny z Harvardské univerzity, že desetina mladých bude žít dlouhodobě s psychickou poruchou, kterou trpí během současné pandemie.

Dopadům pandemie na psychické zdraví se začíná dostávat zasloužené pozornosti, což podle akademičky zdůrazňuje důležitost nesledovat pouze počty obětí koronaviru, hodnotíme-li úspěšnost globální reakce na pandemii. "Rakovina říká podobný a stejně znepokojivý příběh," dodává historička.  

Onkologická péče v pandemii

V roce 2020 nemocnice v Evropě a Americe rušily či odkládaly urgentní onkologické operace, jelikož si nedokázaly poradit s rostoucím počtem vážně nemocných koronavirových pacientů, připomíná Arnold-Forsterová. Poukazuje, že určit prognózu u rakoviny je složité, ale předběžná zjištění naznačují, že i měsíční odklad léčby zvyšuje riziko úmrtí až o 10 %.

"Nebezpečí není pouze fyzické, ale také psychické," pokračuje odbornice. Konstatuje, že znepokojivá čísla ohledně odkladů a čekacích časů nic neříkají o emočních dopadech na lidi trpící rakovinou. Začínají ale přicházet konkrétní příběhy - Brit s rakovinou tlustého střeva ve čtvrté fázi diagnostikované loni v červnu měl například čekat na operaci do prosince, aby byla následně odsunuta na neurčito, uvádí autorka komentáře.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Již v 19. století si lékaři a pacienti dobře uvědomovali význam včasné léčby, deklaruje historička. Ve své knize o dějinách léčby rakoviny zjistila, že princip "bez odkladů" se datuje k roku 1800, kdy chirurgové apelovali na pacienty, aby vyhledali lékaře, jakmile na těle naleznou nové bulky či výrůstky. Pacienti pak v denících zaznamenávali enormní stress z čekání na diagnózu a léčbu, dodává Arnold-Forsterová.

Lékaři naopak lomili rukama nad pacienty, kteří kvůli své "ušlechtilé skromnosti" přišli a začali se léčit příliš pozdě, poukazuje autorka komentáře. Zmiňuje i historické lékařské příručky pro pacienty, které sdělovaly, že existují vhodné prostředky, pokud je rakovina diagnostikována včas, a byť jí lze často předejít, pokud dosáhne určitého stupně, veškerá léčba je marná.     

"Podíváme-li se na tuto delší historii rakoviny, připomene nám to emoční a fyzickou cenu jakýchkoliv odkladů," pokračuje Arnold-Forsterová. Upozorňuje, že i kdyby čekání mělo jen minimální dopad na pacientovo přežití a dlouhodobé zdraví, musíme brát v potaz psychické trauma života v nejistotě. V případě rakoviny to platí natolik, že se jí v 19. století často říkalo "nemoc strachu", jelikož ji provázel dlouhodobý pocit úzkosti, vysvětluje historička. Dodává, že nádor je mnohdy chápán jako vetřelec-narušitel, který nyní přebývá mnohem déle, než je záhodno.

Až začne koronavirová krize pomalu odeznívat, nesmíme se pouze ohlednout s lítostí za počty obětí viru a oslavovat úspěch vakcín, ale musíme hodnotit dopad pandemie zeširoka a vzít v potaz nejen fyzickou, ale i emoční cenu nemoci, která převrátila svět vzhůru nohama,  deklaruje akademička. Soudí, že během příští pandemie musíme být také připraveni postarat se nejen o oběti infekční nemoci, ale zajistit i pokračování základní lékařské péče, kterou potřebujeme ke zdraví a pohodě.  

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) zdraví rakovina psychiatrie

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy