Jaká léčba covidu je a není účinná? Statistici prozradili, co ukazují testy

NÁZOR - Jelikož je covid-19 novou nemocí, nevyhnutelně se objevilo množství návrhů jak jej léčit, připomínají statistici David Spiegelhalter a Antony B. Masters, kteří působí na Cambridgeské univerzitě, respektive v britské Royal Statistical Society. Ve společném komentáři pro server The Guardian uvádějí, že takzvaný zotavovací program již více než rok využívá britské veřejné zdravotnictví, aby testoval léčbu covidu-19, čímž zachraňuje životy po celém světě.

Jediná spolehlivá metoda

Spektrum navrhovaných léků sahá od rostlinných tonik po antimalarikum hydroxychlorochín, které propagoval například předchozí prezident Spojených států Donald Trump, poukazují odborníci. Pokládají proto klíčovou otázku: "Jaká léčba funguje nejlépe?"   

Problém spočívá v tom, že nestačí pouze porovnat, co se stalo s lidmi, kterým se dostala, či nedostala konkrétní léčba, upozorňují autoři komentáře. Vysvětlují, že by se totiž mohlo stát, že ve skutečnosti šlo o zdravější vzorek pacientů.

Jedinou spolehlivou metodou tak je shromáždit náhodný vzorek dobrovolníků, z nichž část dostane zkoušenou léčbu a část kontrolní placebo, nastiňují statistici. Dodávají, že pokud to je možné, ani lékařský tým neví, jaký pacient dostává skutečný zkoušený lék.

Takto koncipované randomizované testy snižují statistickou zaujatost, poukazují Spiegelhalter a Masters. Konstatují, že pokud je studie dostatečně rozsáhlá, výzkumníci mohou se značnou mírou přesnosti posoudit, zda zkoušená léčba opravdu pomáhá.

Randomizované hodnocení léčby covidu-19 - známé jako zotavovací program - začalo ve Velké Británii více než před rokem, uvádějí statistici. Deklarují, že je mimořádně úspěšné.

Jedná se o vůbec největší program zkoušek léčby nemoci covid-19 na světě, přičemž se ho zatím zúčastnilo na 40 tisíc nemocničních pacientů, vysvětlují Masters a Spiegelhalter. Uvádějí, že zotavovací program využívá britský systém veřejného zdravotnictví k souběžnému posuzování překrývajících se testů, tudíž jeden pacient se může objevit ve více studiích.

Milion zachráněných životů

"Zotavovací program má ohromný vliv," pokračují autoři komentáře. Připomínají, že například potvrdil, že nízké dávky dexametazonu, levného a široce užívaného steroidu, snižují míru úmrtí pacientů s covidem-19 v těžkém stavu na invazivní umělé plicní ventilaci o celých 36 % (při intervalu nespolehlivosti 19-49 %) a těch dostávajících standardní kyslíkovou terapii o 18 % (při intervalu nespolehlivosti 6-28 %).

Má se za to, že jen toto zjištění zachránilo pouze ve Velké Británii na 22 tisíc životů, upozorňují statistici. Dodávají, že další milion pacientů byl díky poznatku zachráněn v jiných zemích světa.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jiná studie zase ukázala, že na každých 25 pacientů s covidem-19 léčených imunosupresivním lékem tocilizumab připadá jeden zachráněný život, upozorňují odborníci. Konstatují, že testy také ukázaly, jaká léčba naopak účinná není.

Žádný klinický přínos například nevykázalo zmíněné antimalarikum hydroxychlorochín, deklarují statistici. Podotýkají, že výrazný účinek nezaznamenala ani terapie konvalescentní plasmou.

Další terapie, kterou doporučoval Donald Trump, injekční aplikace dezinfekce do lidského těla, ovšem v zotavovacím programu testována nebyla, dodávají jízlivě Spiegelhalter a Masters.  

Zotavovací program označují autoři komentáře za největší příspěvek Spojeného království ke zdraví světové populace. Je přitom celý založen za zdánlivě jednoduchém principu rozhodování o léčbě na základě "hození mincí", deklarují odborníci.

Naplno se tak ukázalo, čeho lze dosáhnout skrze efektivní organizaci, jakou představuje britské veřejné zdravotnictví, při zapojení odhodlaných lékařských týmů a velkého počtu dobrovolníků, zakončují Spiegelhalter a Masters.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy