Jako Zločin a trest. Analytik popsal dění v současném Rusku

NÁZOR - Překračování přípustných hranic se stalo v Rusku politickým sportem, uvádí Andrej Kolesnikov v komentáři pro server Moscow Times. Politický analytik z think tanku Carnegie Moscow Center za ně označuje anexi Krymu, válku na Donbasu, sestřel letu MH17, vraždu Borise Němcova, kybernetické ovlivňování voleb v cizích zemích, ságu agenta Skripala, sílící angažmá žoldácké Wagnerovy skupiny v různých vojenských konfliktech či anulování počtu prezidentských období prezidenta Vladimira Putina.

Dobře známá taktika

K výše uvedenému se nyní přidává otrava Alexeje Navalného, deklaruje autor komentáře. Skutečnost, že k ní byl použit novičok označuje za překvapení, které ale šlo očekávat. Za další "očekávatelné překvapení" považuje naprosté odmítání viny z ruské strany, protože tato strategie a taktika je již dobře známá.

"(Ruský) stát poskytuje krytí státního teroru skrze 'státně-soukromé partnerství' ve smyslu, že ti, kteří provádí tyto činy, nemusí být formálně představitelé státních struktur, ale žoldáci," pokračuje Kolesnikov. Domnívá se, že akce nenařizují nejvyšší ruští činitelé, nýbrž středně postavení funkcionáři, kteří tímto "specifickým" způsobem plní své povinnosti.

Je naprosto jasné, že přenechávání zabíjení, mlácení, trollingu a provokací soukromým hráčům je sílící součástí pomyslného systému "státních zakázek" v Rusku, tvrdí analytik. Připomíná prohlášení německé kancléřky Angely Merkelové, že Rusko má co vysvětlovat, a přirovnává jej k replice z Dostojevského románu Zločin a trest.

Ruská reakce ale nepřipomíná hlavního hrdinu uvedeného díla Raskolnikova, který špitá jako vystrašené dítě chycené při činu, upozorňuje Kolesnikov. Podotýká, že ruská politická garnitura rychle přešla do zuřivého protiútoku za pomoci sloganů a propagandistických klišé.

Spolu s tím, jak ruský systém přechází z hybridního k plnému autoritářství, se jeho propaganda stává tvrdší, kontrapropaganda agresivnější a lži neustále drzejší, konstatuje analytik. Domnívá se, že ruští představitelé se již nedrží zpátky, protože jejich země je de facto ve studené válce se Západem.

"Pochopitelně, nepřipomíná to klasickou studenou válku," pokračuje Kolesnikov. Současnou situaci ale považuje za horší, protože chybí pravidla a jakákoliv viditelná snaha na ruské straně zahájit nové uvolňování napětí - détente - nebo alespoň "restart" vztahů ve stylu bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva.  

Zahraniční politiku nahrazují arogantní stanoviska tiskového oddělení ruského ministerstva zahraničí, namísto krocení soukromých a zástupných aktérů v různých konfliktech, včetně těch kybernetických, se Rusko zřetelně uchyluje k jejich povzbuzování, varuje analytik. Obává se, že další vlna zhoršování vztahů země s okolním světem bude mít bezprostřední dopad na ruské občany v podobě zintenzivněného boje proti neexistujícímu "vnějšímu vlivu" a vnitřní "páté koloně".

Prolamování bariér pokračuje

Ruský stát podle autora komentáře čeká existenční krize, přičemž do čela revolty se nepostaví politická opozice či "cizí agenti", ale občanská společnost, která je neorganizovaná, nemá vůdce ani strategii. "Vede ji pouze pocit, že je potlačována její lidská důstojnost, a touha bránit ji otevřenými protesty," míní Kolesnikov.

Eliminace Navalného tak radikálním způsobem zřejmě připravila na čas ruskou opozici o hlavu, jelikož otrávený aktivista byl dosud nejviditelnějším opozičním politikem v zemi, připouští analytik. Doplňuje však, že ruská moc zároveň dostala úder na jiné frontě, od neorganizované občanské společnosti, která - jak jasně ukazují události v Chabarovsku - se politizuje rychlostí světla a její hesla získávají prudce antiputinovský ráz.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

I pro ty Rusy, kteří se zatím nepolitizovali, může být Navalným prosazovaná strategie "chytrého hlasování" způsobem, jak se v nadcházejících regionálních volbách za aktivistovu otravu pomstít, soudí Kolesnikov. To podle něj sice neznamená, že Kreml si situaci okolo voleb nepohlídá, ale zvyšuje se pravděpodobnost protestního hlasování a pouličních protestů, ať už v nadcházejících či příští volbách, ať už ve městech, kde se protesty očekávají, nebo jinde.

Podobně jako přístupem ke Krymu se ruský stát Navalného kauzou sebepoškozuje - trhy na oznámení látky, která byla k jeho otravě použita, reagovaly negativně a je naprosto zřejmé, že vnější podmínky pro socioekonomický rozvoj Ruska se zhoršují, konstatuje autor komentáře. Zdůrazňuje, že potíže ruské ekonomiky zjevně vstupují do nové fáze.

Běžní Rusové a jejich firmy dodnes platí za Krym sníženými příjmy a nyní budou platit i za faktický státní teror, domnívá se analytik. Podotýká, že daně Rusů jsou využívány k nejasným účelům, roste podíl rozpočtových výdajů na utajované aktivity, navíc tyto peníze platí žoldáky, trolly, hackery a traviče.

"Neměli bychom očekávat liberalizaci (ruského) politického systému, posouvá se pouze jedním směrem. Nezná zpátečku," nebere si servítky Kolesnikov. Za ukazatel považuje anulování počtu Putinových funkčních období a nyní i otravu Navalného. Málokdo věřil, že by byla možná anexe Krymu, že autokratická vláda bude prodlužována despotickými prostředky a že se lídr opozice stane terčem tak otevřeného útoku, uvádí analytik. Zdůrazňuje, že překračování přípustných hranic a morálních zábran tedy v Rusku neustále pokračuje.

Související

Více souvisejících

Rusko Alexej Navalnyj Krym

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy