Jasný vzkaz Rusku. USA pošlou do Pobaltí další vojáky

Spojené státy přesunou v říjnu na půl roku do Litvy 500 svých vojáků. Oznámilo to dnes litevské ministerstvo obrany. Američtí vojáci se tak vrátí do Pobaltí, kde už působili po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014.

Konvoj jednotek U.S. Army dostal název Dragoon Ride (Dragounská jízda). Tvoří ho téměř 120 vozidel při cestě z Pobaltí do Německa a projede šesti zeměmi střední a východní Evropy. V Česku bude mezi 29. březnem a 1. dubnem.
doporučujeme

Američané se stanou součástí v oblasti působícího širšího vícenárodního uskupení Severoatlatické aliance.

Bude to ale také ujištění Washingtonu pobaltským spojencům, že americký prezident Donald Trump na východní křídlo NATO nezapomíná i přes nedávné škrty Pentagonu v obranných projektech v Evropě, poznamenala agentura Reuters.

"Poselství zní, že americké síly jsou s to dorazit kdykoliv a kamkoliv, kde by mohly být zapotřebí, a to s potřebnou silou," prohlásil podle Reuters litevský ministr obrany Raimondas Karoblis. "USA se rozhodly zlepšit mobilitu svých vojsk, namísto trvalé přítomnosti," dodal.

Spojené státy v Evropě investovaly do odražení případné ruské agrese, do výcviku, modernizace vojenských základen a skladů s vybavením. Trump ale také, podobně jako jeho předchůdce Barack Obama, žádá spojence v NATO, aby sami více přispívali na svou obranu.

Na tom, že do deseti let dostanou své výdaje na obranu k hranici dvou procent hrubého domácího produktu, se alianční státy dohodly v souvislosti s děním na Ukrajině už v roce 2014, mnohé země ale zatím ve svých plánech zaostávají.

Moskva tvrdí, že nemá v úmyslu napadnout Pobaltí či Polsko a obviňuje NATO z destabilizace Evropy tím, že se alianční jednotky přiblížily k ruským hranicím.

V Estonsku, Litvě, Lotyšsku a Polsku od ruské anexe Krymu rotují jednotky aliančních zemí, včetně vojáků z Británie, Kanady, Francie, Německa i dalších zemí, včetně Česka. Nová americká jednotka v síle praporu si podle litevského ministra přiveze 30 tanků Abrams, 25 bojových vozidel pěchoty Bradley a 70 dalších vozidel. Američané odejdou na jaře 2020, po vojenském cvičení zaměřeném na obranu jediné pozemní trasy mezi Pobaltím a zbytkem NATO.

Po ruské anexi Krymu byla v každé pobaltské zemi rozmístěna rota amerických vojáků, a to až do podzimu 2017, kdy je v Estonsku, Litvě a Lotyšsku vystřídali mnohonárodní prapory "posílené předsunuté přítomnosti" NATO, do nichž přispívá i česká armáda.

Česká republika do Litvy původně vyslala mechanizovanou rotu. V zemi se vystřídalo během roku ve dvou rotacích přes 450 českých vojáků. Od začátku srpna je v Pobaltí nahradila méně početná jednotka specialistů průzkumu a elektronického boje.

Čeští piloti také nyní se stíhačkami Jas-39 Gripen pomáhají s ochranou vzdušného prostoru trojice pobaltských zemí.

Litvu a Polsko od sebe částečně odděluje ruská enkláva u Kaliningradu, kde Moskva rozmístila sofistikované rakety Iskander, které mohou být vyzbrojeny jadernými hlavicemi.

Pentagon v snaze najít peníze na stavu zdi na americko-mexické hranici zveřejnil tento měsíc seznam projektů v Evropě v hodnotě zhruba 700 milionů dolarů (asi 16,5 miliardy Kč), které by Washington už nechtěl nefinancovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozhovory s Británií spějí k rozhodnutí. EU bude jednotná, prohlásil Michel

04.12.2020 12:29 Aktualizováno Země Evropské unie se až do poslední chvíle budou snažit o jednotu při vyjednávání s Británií.…

Covidem se ve světě nakazilo už přes 65 milionů lidí

04.12.2020 12:21 Koronavirus se od počátku pandemie celosvětově prokázal u více než 65 milionů lidí, přes 1,5…

Covid: Rusko a Ukrajina hlásí vysoké přírůstky nakažených, v Maďarsku…

04.12.2020 11:58 Aktualizováno V Rusku a na Ukrajině jsou denní přírůstky nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2…

Razie na Ukrajině. Tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

04.12.2020 09:56 Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama