Johnsonův poradce Sabinsky rezignoval. Spojil rasu s IQ, pohrdal "věčnou spodinou"

Jeden z poradců britského premiéra Borise Johnsona v pondělí rezignoval na svou funkci poté, co se dostal pod tlak kvůli výroku, v němž spojoval inteligenci a rasu. V minulosti také navrhoval, aby určití lidé povinně brali antikoncepci a "nevznikala tak věčná spodina", informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Boris Johnson
doporučujeme

Muž v Downing Street začal pracovat poté, co premiérův hlavní poradce Dominic Cummings zveřejnil výzvu, že do svého týmu shání podivíny se zvláštními schopnostmi.

Agentura AP napsala, že Cummingsův nový podřízený Andrew Sabisky, který má magisterský titul v psychologii vzdělávání, v roce 2014 napsal, že "jedním ze způsobů, jak se vypořádat s problémem neplánovaných těhotenství, jenž stojí za vznikem věčné spodiny, by bylo zákonem vynucené dlouhodobé používání antikoncepce od nástupu puberty". Jako vzor by podle něho mohly posloužit zákony týkající se očkování. Sabisky podle AP také naznačil, že černoši ve Spojených státech mají v průměru nižší inteligenční kvocient než běloši.

Mluvčí premiéra Johnsona se k roli Sabiského v Downing Street dnes odmítl vyjádřit, nechtěl ani říci, zda předseda vlády s názory tohoto poradce souhlasí.

Sabisky v pondělí večer oznámil, že na svou funkci poradce rezignuje, aby jeho kauza neodváděla pozornost od důležitých věcí. "Mediální hysterie kolem starých věcí, které jsem zveřejnil on-line, je šílená, ale chtěl jsem pomoci a nerozptylovat pozornost," zdůvodnil svůj krok Sabisky.

Kritici Sabiského tvrdí, že z jeho vyjádření je znát podpora eugeniky, považované dnes za nebezpečnou pavědu. Propagovala cílené křížení lidského druhu v zájmu zušlechtění rasy a s cílem zlepšit genetickou výbavu lidí bránila "defektním" jedincům v zakládání rodin.

Ani minulost samotného Johnsona není bez poskvrny, připomněla AP. Původní obyvatele Papuy-Nové Guineje nazval "lidožrouty" a nechal se slyšet, že děti matek-samoživitelek jsou "ignorantské, agresivní a nezákonné".

Poslankyně Caroline Nokesová, která je členkou Johnsonových konzervativců a která předsedá parlamentnímu výboru pro ženy a rovnost, na twitteru napsala, že nemůže uvěřit tomu, že se premiérův úřad k Sabiskému odmítl vyjádřit. "Nevím o něm (Sabiském) ani ň, ale (...) ve vládě nemůže být prostor pro takové názory, jaké dal najevo," uvedla Nokesová.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová řekla, že Johnsonova vláda "by se měla urychleně probudit a ukázat základní, ale zásadní hodnoty co se týče naší veřejné debaty".

Dominic Cummings stál za úspěchem kampaně Vote Leave před referendem o odchodu Británie z Evropské unie z roku 2016. Role hlavního poradce v Downing Street se ujal loni v červenci po Johnsonovu nástupu do premiérské funkce.

Loading...
Vstupte do diskuze (47)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko má 243 obětí covid-19, v Tyrolsku skončila karanténa

07.04.2020 12:51 V Rakousku se k dnešnímu dni potvrdilo již 12.332 případů nákazy koronavirem. Nemoci covid-19,…

Studie WHO: Ve světě chybí téměř 6 milionů zdravotních sester a…

07.04.2020 12:30 Ve světě, který se v současnosti potýká s pandemií nemoci covid-19, chybí asi 5,9 milionu…

Jak je na tom ve skutečnosti Boris Johnson? Politolog apeluje na…

07.04.2020 12:00 NÁZOR - Desítky milionů Britů v karanténě se shromáždily u obrazovek, aby sledovaly projev královny…

Kardinál Pell byl překvapivě osvobozen. Zneužívá chlapců se dle soudu…

07.04.2020 11:12 Aktualizováno Australský nejvyšší soud dnes v odvolacím řízení překvapivě zbavil obvinění kardinála George Pella,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy