Johnson nechal vládu přeříkat do kamer volební sliby

Netradičním hromadným cvičením dnes začalo úřadování nového kabinetu britského premiéra Borise Johnsona po čtvrtečních výměnách v čele části ministerstev. Předseda vlády při dopoledním zasedání vyzkoušel své nové i staré kolegy ze znalosti předvolebních slibů Konzervativní strany a nechal je přeříkat diskutabilní čísla ohledně výstavby nemocnic či náboru nových zdravotních sester. Sekvence, kterou zachytily televizní kamery, vyvolala udivené i posměšné reakce.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Boris Johnson
doporučujeme

"Kolik nemocnic postavíme?" ptal se Johnson svých ministrů, načež přítomní odpověděli, že 40, jak konzervativci zdůrazňovali před prosincovými parlamentními volbami. "Výborně. Kolik policistů navíc?" pokračoval premiér. "20.000," reagovali členové kabinetu. "Přesně tak. Kolik nových sestřiček?" dodal Johnson, načež z řad ministrů zaznělo "50.000".

Všechna tři uvedená čísla britská média během předvolební kampaně hodnotila jako přinejmenším zavádějící. Například v případě policie by nábor 20.000 nových pracovníků pouze vykompenzoval pokles stavů z uplynulé dekády, kdy byli u moci celou dobu konzervativci. Detailní plány kolem zdravotnictví zase prozrazovaly, že skutečný nárůst kapacit by byl při jejich realizaci výrazně nižší.

Spíše než mnohokrát opakovaná čísla však komentátoři glosovali nevšední scénu v Downing Street jako takovou. "Jedna z uklidňujících věcí na politice je to, že i když je moje duševní zdraví úplně v kýblu tak, jako právě teď, nikdy nejsem tak šílená jako to, co se odehrává ve Westminsteru," napsala na twitteru editorka časopisu The Spectator Isabel Hardmanová.

Lewis Goodall ze zpravodajské společnosti BBC připomněl, že členové kabinetu někdejší britské premiérky Margaret Thatcherové byli považováni za natolik poslušné, že si od tvůrců satirického pořadu Spitting Image vysloužili souhrnný titul "zelenina". "Ale nedovedu si představit, aby (ministři) Lawson, Tebbit, Heseltine,... a další někdy udělali něco podobného. Nebo že by je o to Thatcherová požádala," napsal Goodall na twitteru.

Do glosování se na této sociální síti zapojil i David Gauke, který byl členem kabinetu expremiérky Theresy Mayové. "Možná to někoho překvapí, ale hromadné dotazování nebylo velkou součástí schůzí vlád Theresy Mayové," uvedl.

Johnson na dnešním zasedání po čtvrteční rekonstrukci kabinetu přivítal nové členy svého týmu a poblahopřál přítomným k "dosažení nebo udržení" stávajících postů. Hned vedle premiéra při tom seděl Rishi Sunak, který nahradil Sajida Javida na pozici ministra financí.

Johnson ještě těsně před parlamentními volbami "kategoricky" ujišťoval, že Javid v klíčové vládní funkci zůstane, a média na začátku týdne s jeho odchodem příliš nepočítala. Ministr ve čtvrtek večer uvedl, že předseda vlády mu nabídl pokračování ve funkci, ovšem požadoval za to propuštění všech "politických" poradců na rezortu financí. Javid odmítl vyhovět a následně sám rezignoval.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jediný z ruských regionů hlasoval proti ústavním změnám ve prospěch Putina

02.07.2020 20:47 Něněcký autonomní okruh jako jediný z 85 ruských regionů hlasoval proti přijetí změn v ruské ústavě…

Putin v referendu obstál. Z Indie přišla gratulace, USA vyjádřily…

02.07.2020 18:16 Indický premiér Naréndra Módí v dnešním telefonickém rozhovoru "vřele poblahopřál" ruskému…

Dohoda mezi EU a Británií v nedohlednu, po dalším kole jednání přetrvávají…

02.07.2020 16:48 Další čtyři dny rozhovorů mezi vyjednavači Londýna a Evropské unie o podobě budoucích vztahů…

Stala se chyba? Turci zuří, protože nejsou na seznamu bezpečných zemí

02.07.2020 15:30 EU přišla s prvním seznamem bezpečných mimounijních zemí, jejichž občanům se otevřela, a jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy