Johnson odmítá kritiku, podle které v covidové krizi selhal

Britský premiér Boris Johnson odmítá kritiku svého někdejší hlavního poradce Dominka Cummingse, podle kterého v krizi vyvolené pandemií covidu-19 fatálně selhal. Johnson se ohradil proti Cummingsovu tvrzení, že desetitisíce lidí zemřely zbytečně kvůli nečinnosti vlády. Podle premiéra se některé Cummingsovy výroky z jeho středečního slyšení v parlamentu naprosto míjejí s realitou.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Cummings, který ve středu před poslanci vypovídal sedm hodin, řekl, že Johnson nebyl schopný zemi vést. Na toto obvinění dnes premiér odpověděl, že "některé z výroků, které jsem slyšel, se naprosto míjejí s realitou". "Lidé po nás chtějí, abychom jim předložili plán a opatrně se pokusili provést naši zemi přes jedno z nejnáročnějších období v poválečném období," dodal.

Cummings, dříve považovaný za Johnsonovu "pravou ruku", nešetřil také kritikou na adresu ministra zdravotnictví Matta Hancocka, který by podle něj kvůli opakovanému lhaní měl být z vlády vyhozen. Hancock se dnes v parlamentu bránil, že "tato neopodstatněná obvinění o mé čestnosti nejsou pravdivá". Před lidmi v soukromí i na veřejnosti byl podle svých slov upřímný a každý den prý chodí do práce s myšlenkou na to, co může udělat pro záchranu životů. Podle agentury DPA se ale Hancock dnes vyhnul přímé reakci na Cummingsova obvinění, že vláda dopustila, že z nemocnic byli pacienti propouštěni do domů s pečovatelskou službou, aniž by podstoupili test na koronavirus, a umožnila tak šíření nákazy. Hancock k tomu řekl, že vláda spolupracovala se zástupci pečovatelských služeb ve snaze jejich klienty ochránit a že se řídila odbornými radami.

Cummings stál za kampaní příznivců brexitu před referendem o odchodu Spojeného království z EU v roce 2016 a podle analytiků se zasloužil i o drtivé vítězství Johnsonovy Konzervativní strany v předloňských parlamentních volbách. Hlavním Johsnonovým poradcem byl do loňského listopadu. Koncem dubna na svém blogu napsal, že jeho někdejší šéf si chtěl nechat tajně proplatit nákladnou rekonstrukci svého bytu od sponzorů.

V Británii podle statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse od začátku pandemie covidu-19 zemřelo přes 128.000 lidí s koronavirem, což je v absolutních číslech pátý nejvyšší počet na světě. Statistiky agentury Reuters ukazují, že v Británii připadá 19,22 úmrtí pacientů s koronavirem v přepočtu na 10.000 obyvatel, kdežto v České republice je to 28,27 na 10.000 obyvatel.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 12:30 Aktualizováno Hlavní bude obnovit osobní kontakt a zavést dialog, řekl dnes před summitem s americkým prezidentem…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Bohaté země slibují vakcíny pro ty chudší, většina ale má dorazit až…

11.06.2021 12:57 Spojené státy a Británie před summitem G7 ohlásily plány darovat stamiliony vakcín proti nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama