Johnson uvalil tvrdší restrikce na Manchester

Britský premiér Boris Johnson dnes ohlásil zavedení přísnějších restrikcí v boji s koronavirovou nákazou v manchesterské metropolitní oblasti na severu Anglie. Učinil tak přesto, že se s místní politickou reprezentaci nedohodl na kompenzacích pro místní firmy, které nová opatření postihnou.

Boris Johnson
doporučujeme

Johnson jednostranně vyhlásil nejvyšší možná omezení po neúspěšných jednáních s místními politiky o jejich dobrovolném zavedení. Opatření zahrnují například uzavření hospod, v nichž se nepodává jídlo, nebo výstrahu, aby lidé necestovali do regionu a naopak mimo něj.

"Dnes večer mohu na základě dat, která jsme právě dostali, oznámit, že Velký Manchester se posouvá na úroveň velmi vysokého stavu pohotovosti," řekl Johnson podle agentury Reuters na tiskové konferenci. Nové restrikce podle něj vstoupí v platnost v pátek.

Johnson tak i v hrabství Velký Manchester uplatňuje nedávno zavedený třístupňový systém, který řadí města a regiony v Anglii podle středního, vysokého nebo velmi vysokého rizika infekce.

Celoplošnou karanténu od pátku na dva týdny zavede také Wales, jehož vláda to oznámila v pondělí.

Johnson ještě dnes odpoledne hovořil s manchesterským starostou Andym Burnhamem, který po vládě požaduje vyšší finanční podporu pro zaměstnance a firmy zasažené omezeními v regionu, který má téměř tři miliony obyvatel.

Podle Burnhama restrikce zasáhnou ty nejchudší a nejpotřebnější: lidi pracující v hospodách či taxikáře, na které prý mocní často zapomínají. Rozhovory skončily bez dohody.

Británie, která má 66 milionů obyvatel, prochází druhou vlnou koronavirové epidemie. Dnes oznámila 21.331 nových případů infekce a 241 úmrtí lidí s covidem-19. Dohromady už v zemi zemřelo téměř 44.000 nakažených, což z Británie činí nejhůře zasaženou zemi Evropy. Johnson však odolává tlaku na druhý celonárodní uzavření ekonomického a společenského života, a místo toho spoléhá na restrikce v nejvíce zasažených místech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je čas dospět. EU se musí stát politickým a vojenským hráčem, apeluje…

03.12.2020 00:01 NÁZOR - Pocit úlevy evropských politických elit ze zvolení Joe Bidena americkým prezidentem byl…

Británie jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu, na…

02.12.2020 22:03 Aktualizováno Británie dnes jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké…

Proč se první vlna východu Evropy vyhnula a druhá ho drtí? Experti mají…

02.12.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Východní Evropa byla chválena za mimořádné zvládnutí první vlny koronavirové pandemie,…

Experti NATO: Rusko upadá, ale zůstává hrozbou

02.12.2020 21:29 Rusko je upadající velmoc, ale zůstává nebezpečné. Této hrozbě musí Severoatlantická aliance čelit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama