Julian Assange nebyl propuštěn na kauci. Je zde riziko útěku, zdůvodnil britský soud

Zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange zůstane ve vazbě v Británii. Žádost o jeho propuštění na kauci dnes zamítl londýnský soud. Rozhodnutí odůvodnil rizikem útěku. Informovala o tom agentura Reuters. USA viní 49letého Australana ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů.

Zatčení Juliana Assangeho
doporučujeme

V pondělí britský soud odmítl jeho vydání do Spojených států. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že by se v americkém vězení mohl pokusit o sebevraždu. Americká vláda oznámila, že se hodlá proti tomuto verdiktu odvolat, Mexiko nabídlo Assangeovi politický azyl.

Assange strávil více než osm let v budově ekvádorské ambasády v Londýně nebo v britském vězení. V pondělí soud rozhodl, že nemá být vydán do USA, kde čelí 18 trestním obviněním souvisejících s porušením zákona o špionáži a spiknutím s cílem nabourat se do vládních počítačů. Hrozí mu tam odnětí svobody až na 175 let.

Soudkyně Vanessa Baraitserová dnes zamítla žádost o propuštění Assange na kauci. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že existují "pádné důvody", proč se lze domnívat, že by se Assange pokusil uniknout odvolacímu řízení. "Pokud jde o pana Assange, soud zatím nevyhrál. Zatím není jasný výsledek odvolání," uvedla.

Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že bude o vydání Assange nadále usilovat.

Assangeova partnerka Stella Morisová označila dnešní verdikt za "obrovské zklamání". "Julian se vůbec neměl do (britského) vězení dostat. Vyzývám ministerstvo spravedlnosti, aby obvinění stáhlo, a prezidenta Spojených států, aby Juliana omilostnil," řekla. Portál WikiLeaks oznámil, že se proti dnešnímu rozhodnutí soudu odvolá.

Assangeovi stoupenci jej považují za hrdinu, který podle nich odhalil americké zneužívání moci. Jeho odpůrci ho naopak vnímají jako nebezpečnou osobu, která ohrozila bezpečnost Západu a zpochybňují, že je novinář.

Portál WikiLeaks zveřejnil statisíce tajných amerických diplomatických depeší, které odhalily mnohdy kritická hodnocení světových vůdců, od ruského prezidenta Vladimira Putina po členy saúdské královské rodiny.

Assange na sebe strhl pozornost médií z celého světa v roce 2010, když WikiLeaks publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil desítku lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters. Server poté mimo jiné zveřejnil množství tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009.

Právnička Clair Dobbinová, která dnes u soudu zastupovala USA, uvedla, že Assange vynaložil velké úsilí, aby zabránil svému vydání do Spojených států. Doplnila přitom, že by se mohl pokusit uniknout zákonu útěkem z Británie.

Assange byl v prosinci 2010 v Británii zatčen na základě zatykače, který vydalo Švédsko kvůli obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Australan tuto kauzu považoval za zástěrku, jak dosáhnout jeho předání americké justici. V Británii byl ještě v prosinci 2010 propuštěn na kauci, kterou ale porušil, když reálně hrozilo jeho vydání do Švédska: v červnu 2012 se Assange uchýlil na ekvádorskou ambasádu v Londýně a získal politický azyl.

Na ambasádě byl sice mimo dosah britských a švédských úřadů, ale prakticky také vězněm. Vztah Assange s jeho hostiteli se postupně zhoršil a v dubnu 2019 byl z ekvádorské ambasády vykázán. Britská policie jej okamžitě zatkla za porušení podmínek kauce. Trest si odpykal ve věznici na jihovýchodě Londýna. Švédsko předloni v listopadu vyšetřování Assange pro sexuální zločiny zastavilo kvůli promlčení. Assange však po dobu extradičního řízení zůstal v britském vězení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

WHO: Svět se v distribuci vakcín ocitá na prahu morálního selhání

18.01.2021 14:13 Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Dnes…

Navalnyj označil svůj soudní proces za příklad Putinova bezpráví

18.01.2021 13:19 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj označil dnešní zahájení soudního procesu přímo na policejní…

Lavrov: Západ kritikou zatčení Navalného zakrývá vlastní problémy

18.01.2021 10:27 Kritika západních zemí na adresu Moskvy kvůli zatčení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného…

V ruském městě zmizelo při sáňkování dítě, našlo se v kanalizaci

18.01.2021 07:54 Ruská prokuratura začala vyšetřovat okolnosti, za kterých ve městě Južno-Sachalinsku na ostrově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama