Piloti ze zříceného ruského bitevníku jsou mrtví, nekatapultovali se

Oba piloti ruského bojového letounu Su-25UB, který v úterý havaroval na jihu Ruska, zahynuli. Podle agentur to dnes potvrdilo ministerstvo obrany, které rovněž upřesnilo, že dvoučlenná posádka se nestačila katapultovat, jak to ještě dopoledne uváděla média.

Suchoj Su-25
doporučujeme

Těla obou letců záchranáři našli v kokpitu, který se zabořil tři metry hluboko do země. Mylný dojem, že se piloti stihli katapultovat, vyvolal padák, který u místa dopadu letadla v úterý zahlédla posádka pátracího vrtulníku. Dnes se zjistilo, že jde o brzdící padák stroje, nikoli o padáky posádky.

Cvičná varianta bitevního letounu se zřítila v neobývané části Stavropolského kraje. Podle listu Kommersant byly na programu cvičného letu prvky vyšší pilotáže, včetně přemetu.

Příčiny havárie se pokoušejí zjistit vyšetřovatelé a komise ministerstva obrany. V troskách byly nalezeny obě černé skříňky, z nichž jedna zaznamenávala parametry letu a druhá komunikaci posádky. Expertům není jasné, proč se piloti nekatapultovali. Z jejich letounu to bylo možné udělat i ve velmi nízkých výškách.

Vyšetřovatelé zatím považují za dvě hlavní verze příčiny tragédie chybu pilota a technickou závadu. Agentura Regnum napsala, že podle řady zdrojů se stroj zřítil, když se pokoušel o přemet. Svědci uvedli, že letounu se nepodařilo manévr dokončit.

Bitevníky Su-25, které svého času byly i ve výzbroji československého a následně českého a slovenského letectva, Rusové intenzivně využívali během nedávné syrské kampaně. Nasazeny ovšem byly už za sovětské intervence v Afghánistánu a v dalších konfliktech, včetně rusko-gruzínské války či bojů na východě Ukrajiny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 22:58 Aktualizováno Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 22:58 Aktualizováno NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama