"Katastrofální selhání." Expert zkritizoval britskou vládu za přístup k pandemii

Denní součet úmrtí spojovaných s covidem-19 dnes v Británii spadl na nové minimum za dobu od vrcholu epidemie. Ministerstvo zdravotnictví ohlásilo smrt dalších 36 lidí pozitivně testovaných na koronavirus, což znamená nejnižší 24hodinový přírůstek oficiální bilance od 22. března, kdy šíření nákazy prudce sílilo. S nemocí z koronaviru britská vláda spojuje už 41.698 úmrtí.

Boris Johnson
doporučujeme

Infekce byla ve Spojeném království od začátku jejího šíření odhalena u 295.889 lidí. Od soboty tato statistika narostla o 1514 případů, tedy zhruba stejně jako v několika předchozích dnech. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že za dobu boje proti viru SARS-CoV-2 už britské laboratoře provedly na 6,8 milionu testů, od minulého měsíce ale nezveřejňuje denní ani souhrnné počty otestovaných lidí.

Růst bilance obětí zhruba od poloviny dubna zpomaluje, počet úmrtí spojovaných s covidem-19 nicméně u Británie zůstává nejvyšší ze všech evropských zemí. Více mrtvých v této souvislosti hlásí pouze Spojené státy a Brazílie.

Postup britské vlády v boji proti nákaze v rozhovoru nedělníku The Observer tvrdě kritizoval šéfredaktor prestižního odborného časopisu The Lancet, který je zaměřen na lékařskou vědu. Richard Horton hovořil o "největším selhání vědecké politiky" za poslední desítky let a jako "katastrofální selhání" označil působení vědecké komise vytvářející doporučení pro vládu.

Británie v březnu plošná karanténní opatření zavedla později než další velké evropské země a například nošení roušek na veřejnosti začala vláda lidem doporučovat až v květnu. Nyní už byla v zemi některá opatření zrušena, obyvatelé jsou ale stále vyzýváni k minimalizaci sociálního kontaktu. Od pondělka se v Anglii budou moci znovu otevřít všechny "postradatelné" obchody.

"Jsme velmi opatrní, následujeme vědu a dodržujeme politiku sociálního distancování," řekl dnes v rozhovoru s BBC premiér Boris Johnson. "Ale jsem velmi optimistický co se týče zítřejšího otevírání... Myslím, že lidé by měli nakupovat a činit tak bez obav, zároveň by měli pochopitelně dodržovat pravidla sociálního distancování," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína přiznala koronavirus až po nátlaku WHO

04.07.2020 13:50 Čína informovala o výskytu plicní nemoci ve Wu-chanu až po dvou žádostech vznesených Světovou…

Britské supermarkety vyřadily z nabídky zboží získané prací opic

04.07.2020 11:35 Několik britských obchodních řetězců stáhlo z nabídky kokosový olej a další produkty obsahující…

O běžné Rusy nešlo, tvrdí odborník. Naznačil, komu bylo určeno ruské…

04.07.2020 00:01 NÁZOR - Pár hodin poté, co se objevily výsledky "celostátního hlasování" o ústavních změnách v…

Británie podle Johnsona přejde od plošných omezení na lokální

03.07.2020 20:01 Británie podle premiéra Borise Johnsona musí přejít od celostátních k lokálním omezením, která…

Související:

Právě se děje

Další zprávy