Kauza Burisma: Ukrajinské úřady zmařily pokus o obří úplatek, zadrženi tři lidé

Ukrajinské úřady dnes ohlásily, že zmařily nabídku úplatku ve výši pěti milionů dolarů (119 milionů korun) za slib ukončit vyšetřování zakladatele energetické společnosti Burisma. Nesouvisí to podle agentury Reuters s bývalým členem představenstva této firmy a synem uchazeče o kandidaturu v prezidentských volbách v USA Hunterem Bidenem.

Ilustrační foto
doporučujeme

O podniku se loni hovořilo v souvislosti s ověřováním podezření, že americký prezident Donald Trump neopodstatněně tlačil Kyjev, aby vyšetřoval někdejšího amerického viceprezidenta a Trumpova možného volebního soka Joea Bidena.

Podle dnešního oznámení šéfa ukrajinského protikorupčního úřadu NABU byli v souvislosti s úplatkem zadrženi tři lidé, mezi nimiž je jeden současný a jeden bývalý zástupce daňového úřadu. Podle NABU se jedná o vůbec největší úplatek zadržený na Ukrajině. NABU nechal peníze přinést v plastových pytlích na setkání s novináři, informuje Reuters.

Firma Burisma ve svém prohlášení uvedla, že se záležitostí nemá nic společného. Jejím zakladatelem je bývalý ministr přírodních zdrojů Mykola Zločevskyj, který žije v cizině a který je podezřelý, že zneužil svého působení na ministerstvu k osobnímu obohacení.

"Skoncujme s tím jednou provždy. Biden junior a Biden senior v tomto řízení nefigurují," sdělil dnes Nazar Cholodnytskyj, který vede protikorupční vyšetřování.

Pracovníkům protikorupční skupiny bylo nabídnuto pět milionů dolarů a další milion měl dostat prostředník. Podezřelí údajně s výplatou peněz spěchali, protože chtěli, aby bylo vyšetřování Zločevského ukončeno do jeho narozenin, které připadají na neděli.

Hunter Biden do firmy Burisma vstoupil v roce 2014, kdy byl jeho otec viceprezidentem Spojených států. Biden junior byl podezřelý z korupce, ale ukrajinští vyšetřovatelé proti němu žádné důkazy nenašli. Z postu odešel v roceu 2018.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosovský prezident Thaçi odletěl do Haagu, bude vypovídat u zvláštního…

12.07.2020 21:14 Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes prohlásil, že boj kosovských povstalců proti režimu bývalého…

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 19:59 Aktualizováno Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie došlo k vojenskému konfliktu. Nejméně…

12.07.2020 18:37 Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie se dnes odehrál ozbrojený konflikt, který si podle Baku mezi…

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 16:48 Aktualizováno Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy