Kdo bude novým premiérem Gruzie? Zaznělo kontroverzní jméno

Dosavadní gruzínský vicepremiér a ministr vnitra Giorgi Gacharia se stal kandidátem na předsedu nové vlády. Oznámil to dnes po jednání stranických špiček předseda vládní strany Gruzínský sen, miliardář Bidzina Ivanišvili.

Během bouřlivých červnových protestů v Tbilisi demonstranti žádali odstoupení Gacharii z funkce ministra vnitra, protože jej vinili z brutálního rozehnání protestu proti návštěvě ruských poslanců v Tbilisi. Zásah proti davu, snažícího se vniknout do parlamentu, si vyžádal na 240 raněných, ze dvou třetin demonstrantů, a stovky zatčených.

Gacharia své působení ve vládě původně začal v listopadu 2016 jako ministr hospodářství, ministrem vnitra se stal o rok později.

Podle agentury TASS Gacharia jak ministra obrany navrhl Irakliho Garibašviliho, který býval předsedou vlády v letech 2013 až 2015.

Garibašvili v minulosti pracoval ve firmě miliardáře Bidziny Ivanišviliho, jehož uskupení Gruzínský sen v roce 2010 odstavilo od moci stranu prozápadně orientovaného prezidenta Michaila Saakašviliho, považovaného za úhlavního nepřítele moskevského Kremlu.

V Ivanišviliho vládě býval Garibašvili ministrem vnitra, než se po miliardářově odchodu z veřejných funkcí stal premiérem, nejmladším v Evropě. Podle kritiků však prý nebyl ničím víc než Ivanišviliho loutkou. Z funkce odstoupil zhruba rok před volbami, podle komentátorů v zájmu zlepšení šancí vládnoucí strany.

Dosavadní předseda gruzínské vlády Mamuka Bachtadze v pondělí oznámil, že se rozhodl odstoupit. V prohlášení pro tisk uvedl, že splnil všechny úkoly, které si předsevzal. Do čela vlády nastoupil loni v červnu. Předtím zastával funkci ministra financí.

Podle gruzínské ústavy demise předsedy vlády automaticky znamená odchod celého kabinetu, přičemž ministři plní své povinnosti, dokud parlament neschválí vládu nového premiéra. Na to má zákonodárný sbor dva týdny. Řádné parlamentní volby by se v Gruzii měly uskutečnit v říjnu příštího roku.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Gruzie Bidzina Ivanišvili (gruzínský miliardář) Mamuka Bachtadze (expremiér Gruzie) Giorgi Gacharia

Aktuálně se děje

před 31 minutami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

Princ Harry sbírá neúspěchy v kauze ohledně policejní ochrany v Británii

Princ Harry neuspěl se svým prvním odvoláním v případu, ve kterém soud v únoru rozhodl, že mladší syn britského krále Karla III. oprávněně přišel o ochranu placenou ze státní kasy poté, co se vzdal povinností člena královské rodiny a s manželkou Meghan a dětmi se přestěhoval do USA. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy