Klíč ke zvládnutí koronavirové pandemie? Britská epidemioložka představila jasné kroky

NÁZOR - Nyní je již dobře známo, že zhruba jeden ze tří lidí nakažených virem SARS-CoV-2 nikdy nevykáže žádné symptomy onemocnění covid-19, připomíná v komentáři pro server The Guardian epidemioložka Susan Hopkinsová. Hlavní lékařská poradkyně britského veřejného zdravotního systému NHS pro testování a trasování osob, které přišly do kontaktu s novým koronavirem, dodává, že bezpříznakovost rozhodně neznamená, že by taková osoba nebyla infekční.

Testování na koronavirus
doporučujeme

Rychlá identifikace nakažených, udržení chodu podniků

Musíme využít všechny prostředky, které máme k dispozici, abychom bezpříznakové jedince nalezli a poslali nejen je, ale i osoby, s nimiž přišli do kontaktu, do domácí izolace, apeluje epidemioložka. Věří, že tímto způsobem je možné přerušit řetězec přenosu nového koronaviru.

Místní úřady ve Velké Británii jsou tak vyzývány, aby rozšířily své testovací a trasovací plány, ale spolu s tím také podporu pro lidi, kteří se musí na čas izolovat od ostatních, uvádí odbornice. Dodává, že z tohoto důvodu dochází v zemi k rozšiřování nabídky testování na místní úrovni, přičemž mimořádný důraz je kladen na testování osob přímo na pracovišti.  

Autorka komentáře se domnívá, že takové rozšíření pomůže udržet zaměstnance v bezpečném prostředí, jelikož umožní identifikovat ty, kteří jsou ve skutečnosti infekční. Souběžně s tím budou chráněny životně důležité služby a podporováni zaměstnavatelé, kterým testování zajistí možnost udržovat firmy v provozu, věří Hopkinsová.

"Plány na komunitní testování jsou nastaveny místními orgány a podporovány celostátní infrastrukturou," pokračuje epidemioložka. Soudí, že ředitelé jednotlivých zdravotnických stanic, kteří dobře znají místní prostředí a statistiky, mohou zajistit, že testování bude boře zacílené, a tím bude zajištěn jeho maximální efekt.   

Komunitní testování bude k zjišťování přítomnosti nového koronaviru používat tzv. rychlé testy LFD (Lateral Flow Device), uvádí expertka. Vysvětluje, že tyto testovací sady dokážou poskytnout výsledek rychle - zhruba do půl hodiny -, aniž by bylo potřeba odebrané vzorky analyzovat v laboratoři.

Žádná zázračná kulka neexistuje

Uvedené rychlé testy jsou vhodné především k zachycení jedinců, kteří mají v těle vysokou hladinu viru, ale nevykazují žádné symptomy onemocnění covid-19, tudíž by zřejmě test jinak nepodstoupili, nastiňuje Hopkinsová.

Navíc, jelikož zmíněné testy LFD odhalují především osoby s vysokou virovou náloží, představují efektivní způsob, jak najít jedince, kteří by nemoc covid-19 šířili nejpravděpodobněji, míní epidemioložka. Zdůrazňuje, že každý pozitivní zachycený člověk může přerušit řetězec přenosu viru, pakliže se uchýlí do izolace v trvání deset dnů, spolu se všemi osobami, s nimiž přišel do styku.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Místní úřady mohou podpořit jedince, kteří se musejí izolovat, tím, že jim poskytnout pomoc s nákupy, vyzvednutím léků z lékárny a dalšími klíčovými službami," píše autorka komentáře.

Posílení testování bezpříznakových osob pomůže nejen odhalit více případů nákazy virem SARS-CoV-2, ale také podpoří zachování chodu klíčových podniků, deklaruje Hopkinsová. Věří, že rozšíření testování asymptomatických jedinců umožní těm, kteří hrají zásadní úlohu, udržet zemi v chodu.

Rychlé testy LFD přesto nejsou samy o sobě zázračnou kulkou, která šíření nového koronaviru zastaví, přiznává odbornice. Doplňuje, že přesto již víme, že touto metodou lze rychle odhalit velké množství pozitivních jedinců. "Jsou (tedy) dalším zásadním nástrojem, který mám pomůže bojovat s koronavirem," uzavírá britská epidemioložka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Anglie otevře dalších deset velkokapacitních míst pro očkování

17.01.2021 10:01 V Anglii se od pondělka otevře dalších deset velkokapacitních očkovacích center, která mají v…

V Británii se začalo očkovat i v kostelech a katedrálách

16.01.2021 19:13 Po nemocnicích a lékárnách se v Británii očkuje už i v kostelech. Vakcínu mohou senioři nad 80 let…

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

16.01.2021 11:01 Británie od pondělí podstatně zpřísní režim na hranicích, kde bude od cestovatelů ze všech zemí i…

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama