Klíčová role dronů ve válce. Ukrajinci s nimi plánují velkou protiofenzivu

Ukrajinské ozbrojené síly po několik týdnů hovořily o začátku protiofenzívy na jihu země. Vysoký důstojník ukrajinské armády oznámil, že chtějí během několika týdnů převzít Cherson zpět pod kontrolu. Namísto útoku velkého rozsahu však předpokládá osvojení jiné strategie, v níž sehrají hlavní roli malé jednotky dronů.

Drony pomáhají navádět dělostřeleckou palbu.

Člen ukrajinských speciálních operačních sil má oči přilepené k monitoru a obsluhuje dron letící nad ruskými pozicemi. Pak spatří obrněné vozidlo skryté v zákopech. „Střílejte, až budete připraveni,“ zní ve vysílačce. Ruské linie jsou jen 3 kilometry daleko a tento voják navíc musí skrývat svou identitu. Říká si Maverick podle hlavní postavy z filmu Top Gun. Úkolem Mavericka a jeho týmu je identifikace potenciálních cílů a předání jejich souřadnic. O zbytek se postará dělostřelectvo.

„Toto je válka dělostřelectva, vyspělých zbraní a mysli. Vojáci jsou stále důležití, ale úspěch většinou závisí na raketách, dělech a leteckých úderech,“ říká pro britský server BBC generálmajor ukrajinské armády Dmytro Marchenko. Ten na jaře pomohl při úspěšné organizaci obrany jihu města Mykolajiv proti ruskému útoku. „Není to jako druhá světová válka, kdy jedna velká armáda napadala druhou,“ upozorňuje.

Na tuto taktiku se ruská ofenzíva spoléhala na jihu a východě Ukrajiny. Nelítostné salvy dělostřelectva okupantů ničily vše, co jim stálo v cestě. Nešlo jen o vojenské pozice, ale také obydlené oblasti.

Podle ukrajinských úřadů Rusové na jih posílají dalších 30 taktických praporů, což znamená asi 22 000 vojáků. Připravují se na protiofenzivu, o které Ukrajinci již po delší dobu mluví. Obavy v řadách okupantů vzbuzují nově přivezené raketové systémy HIMARS a M270 z USA. Umožňují obráncům zasahovat ještě vzdálenější cíle než dřív. Ukrajinci však upozorňují, že tyto systémy se budou hodit spíše na likvidaci protivzdušných systémů, muničních skladů a zásobovacích tras nepřítele.

Marchenko upozorňuje na potřebu prorazit ruskou statickou defenzivní strategii. „Musíme mít třikrát více vojenské síly, zbraní a děl. Bohužel, nyní takovou výhodu nemáme. Proto musíme postupovat nestandardně. Chceme je vytáhnout z jejich statických pozic a vyrovnat tak síly,“ míní důstojník ukrajinské armády.

Jedna ze zmíněných nestandardních taktik zahrnuje úzkou spolupráci dělostřelectva se skupinami vzdušného průzkumu. To by podle Marchenka mohlo pomoci rozdělit ruské síly na menší skupiny, které následně obránci obklíčí bez větších ztrát. V případě otevřené ozbrojené konfrontace by ztráty byly daleko vyšší. „Překročili jsme řeku Inhulec a nyní se snažíme rozprostřít síly a zásobit je vybavením. Poté chceme rozdělit ruské síly na dvě skupiny, Kachovku a Cherson,“ pokračuje. Klíčovou fází ukrajinské strategie je rozdvojení zásobovacích tras na jihu.

„V Chersonské oblasti jsme za poslední dva týdny zlikvidovali více než 20 muničních skladů. Vedle nich jsme odstřelili několik strategicky důležitých mostů a zneškodnili mnoho velitelských a kontrolních center okupačních sil,“ vypočítává Marchenko.

Mosty přes Dněpr byly průběžně několikrát zasaženy v okolí Chersonu a Nové Kachovky již od července. Nedávné exploze na letecké základně a muničním skladu na Krymu vypadají jako část stejného plánu, ačkoli se k útokům ukrajinská armáda nepřihlásila.

Identifikace podobných cílů a řízení dělostřeleckých útoků je nebezpečná práce. Maverick a jeho spolubojovníci pozorně monitorují ruská vozidla, u nichž věří, že by mohly poškodit ukrajinské komunikační signály.

Piloti dronů popsali, že se nejblíže s létajícím strojem dostali k cíli na 15 metrů. Až poté ruské jednotky odpověděly. Následně děsivý hvizd nepřítelova granátu pošle všechny zpět do bezpečí hangáru.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

Duma schválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k…

03.10.2022 21:06 Aktualizováno Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř…

Ruský tisk píše o úmrtích mezi mobilizovanými vojáky

03.10.2022 20:02 Aktualizováno V Jelanské posádce ve Sverdlovské oblasti na Urale zahynuli dva zmobilizovaní vojáci. Přesné…

Šéf Záporožské jaderné elektrárny byl propuštěn na svobodu

03.10.2022 19:10 Aktualizováno Generální ředitel Záporožské jaderné elektrárny Ihor Murašov, kterého podle Ukrajiny zadržela…

Nobelovu cenu za lékařství dostal švédský biolog Svante Pääbo

03.10.2022 13:36 Aktualizováno Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 dostane švédský expert na evoluční genetiku…

Kreml čekají konzultace ohledně hranic anektovaných ukrajinských oblastí

03.10.2022 12:46 Moskva bude konzultovat s obyvateli Chersonské a Záporožské oblasti stanovení hranic těchto…

Ukrajinská armáda hlásí osvobození vesnice Torske nedaleko strategického…

03.10.2022 08:42 Ruská armáda v noci na dnešek podle Ukrajinců podnikla raketové útoky na město Záporoží. Údaje o…

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

02.10.2022 20:42 Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody…

Putin má podle šéfa ukrajinské zpravodajské služby nejméně tři dvojníky

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg považuje za nejlepší odpověď na anexi podporu Ukrajiny

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo podle zjištění AP mučení vojáků i civilistů během okupace…

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Související:

Právě se děje

reklama