Konec jedné éry, komentují Britové úmrtí panovnice. Karel III. podle nich může mít problémy

Královna Spojeného království Alžběta II. byla základním kamenem britské společnosti a pracovala prakticky až do své smrti. Podle některých je to úctyhodný výkon, navíc doplněný o její milé a důstojné vystupování. Panovnice si vysloužila respekt lidí a státníků po celém světě.

Pohřeb královny byla jedna z nejvýznamnějších akcí v novodobé historii Spojeného království. Období od její smrti až po pohřeb se neslo ve znamení státního smutku. „Je to jako konec jedné éry. Její smrt semkla lidi dohromady, ti tak cítí, že mohou truchlit a oslavovat její život společně,“ řekla Margaret June Hutchings, která se podle informací serveru BBC narodila ve stejný den, kdy byla královna korunována, tedy 2. června 1953.

Byla jedním z tisíců lidí, kteří strávili před Westminsterským opatstvím v Londýně dlouhé hodiny, aby se s královnou mohli ještě naposledy rozloučit, a vstoupit tak do nové éry.

Královna na lidi vesměs působila přátelsky a nesmírně pracovitě. „Nevím, jaká královna byla osobně, ale vždycky vypadala jako přátelská a chovala se mile a důstojně. Sloužila po neuvěřitelnou řadu let, a dokonce těsně před svou smrtí pracovala. To je v 96 letech pozoruhodné,“ myslí si Alan z Llandudna ve Walesu.

Alan věří, že Spojené království bez monarchie dokáže přežít „Někteří si ale myslí, že je základním kamenem britské společnosti, nebo že nás rodina ochrání před budoucí diktaturou. Navíc si ani nemyslím, že by královská rodina byla pro Británii ekonomická zátěž. Právě díky ní k nám jezdí spousta turistů a masivně do ekonomiky přispívají,“ dodal Alan z Walesu pro EuroZprávy.cz.

Podle jiných královna pro Brity znamenala hodně jako osoba, nikoliv coby monarcha. „Dala Spojenému království celý život a hodně za ní stála. Nemyslím si ale, že nějak moc hluboké pocity vůči královské rodině mají všichni lidé po celém Spojeném království. Spíše jim záleželo na osobě královny než na jejím postavení,“ popsal Miles ze severoanglického Bury pro EuroZprávy.

„Nevím, jak se král Karel III. zhostí své nové role na tak vysoké pozici. Už jen z hlediska jeho upřímných a kontroverzních názorů. Pokud si je nechá pro sebe, pak nebude mít žádné problémy. Jestli je ale od svých povinností nedokáže oddělit, pak bude mít velké trable,“ míní Velšan.

Jeho příprava na roli budoucího krále probíhala již od dětství. „Hodně se zajímal o společenské a ekologické problémy. Tyto možnosti dostal také díky své pozici a také měl hodně času,“ řekl vedoucí charity The Prince’s Foundation Kenneth Dunsmuir zpravodajskému serveru CNN. Právě tuto charitu Karel III. založil.

Související

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 
Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

Více souvisejících

Velká Británie Královna Alžběta II. pohřeb královny Alžběty II. (19.9.2022) Král Charles III. (Karel III.) královská rodina (gbr)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 31 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 1 hodinou

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 4 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy