Konflikt na hranici Ázerbájdžánu a Arménie pokračuje, státy se navzájem obviňují

Na hranici Ázerbájdžánu a Arménie dnes pokračuje ozbrojený konflikt, který vypukl v neděli po poledni. Doposud si podle Baku na straně ázerbájdžánských sil vyžádal čtyři mrtvé a čtyři zraněné. Jerevan dosud přiznal jen dva lehce zraněné policisty, informovaly agentury. Z vyvolání střetu se obě strany obviňují navzájem.

Ilham Alijev
doporučujeme

Ázerbájdžánský prezident Ilchan Alijev dnes řekl, že Arménie v neděli provedla další vojenskou provokaci, a to na hranici v oblasti Tavuš. "A dnes tam napjatá situace pokračuje. Veškerou odpovědnost nese vojenské a politické vedení Arménie," prohlásil podle agentury TASS.

V této souvislosti rovněž zdůraznil, že se "Ázerbájdžán nikdy nesmíří s okupací svého území a udělá vše pro obnovení své územní celistvosti". Zároveň pohrozil, že se Ázerbájdžánci stáhnou z jednání s Jerevanem a vrátí se ke zbraním.

Alijev zjevně odkazoval na letitý spor se sousední zemí kvůli enklávě Náhorní Karabach v jihozápadním Ázerbájdžánu. Většinové arménské obyvatelstvo této oblasti se od Ázerbájdžánu odtrhlo a spojilo s Arménií. Krvavá válka o toto území vypukla v roce 1988 a vyžádala si na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Baku se se ztrátou regionu dodnes nesmířilo.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany dnes dopoledne upřesnilo, že při střetu v oblasti Tavuš přišli v neděli o život tři vojáci a další k nim přibyl dnes. Už v neděli oznámilo, že se arménské jednotky pokusily za podpory dělostřelectva obsadit pozice ázerbájdžánských sil, avšak byly zahnány zpět.

Se stejným obviněním, ale vůči ázerbájdžánské straně, se záhy poté ozvalo arménské ministerstvo obrany. Dnes podle agentury AFP dodalo, že protivník ráno pokračoval v ostřelování arménských pozic granáty. Ministerstvo přitom přiznalo jen dva lehce zraněné policisty.

K ozbrojeným incidentům na hranicích mezi oběma bývalými sovětskými republikami dochází přes uzavřené příměří poměrně často. Například v srpnu 2014 v bojích zahynulo 13 ázerbájdžánských vojáků, arménská strana z Náhorního Karabachu hlásila pět vlastních padlých. V dubnu 2016 si čtyři dny bojů vyžádaly desítky mrtvých. Menší přestřelky jsou hlášené neustále.

Nicméně nejnovější konflikt se odehrává na zcela jiném místě, než je sporný Náhorní Karabach. Oblast Tavuš přiléhá k nejsevernějšímu úseku arménsko-ázerbájdžánské hranice.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 19:12 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Další norská výletní loď je v karanténě. Kvůli nákaze pasažéra nikdo nesmí…

05.08.2020 15:37 Výletní loď se 123 cestujícími a 85 členy posádky zakotvila v norském přístavu Bodö, kvůli zjištěné…

Covid-19: Počet nakažených v Rusku roste o tisíce denně, rekord hlásí…

05.08.2020 12:02 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala dalších 1271 případů nákazy novým koronavirem, což představuje…

Velkou Británii zasáhl dle studie kvůli brexitu odliv mozků do EU

04.08.2020 19:31 Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama