Konflikt na hranici Ázerbájdžánu a Arménie pokračuje, státy se navzájem obviňují

Na hranici Ázerbájdžánu a Arménie dnes pokračuje ozbrojený konflikt, který vypukl v neděli po poledni. Doposud si podle Baku na straně ázerbájdžánských sil vyžádal čtyři mrtvé a čtyři zraněné. Jerevan dosud přiznal jen dva lehce zraněné policisty, informovaly agentury. Z vyvolání střetu se obě strany obviňují navzájem.

Ilham Alijev
doporučujeme

Ázerbájdžánský prezident Ilchan Alijev dnes řekl, že Arménie v neděli provedla další vojenskou provokaci, a to na hranici v oblasti Tavuš. "A dnes tam napjatá situace pokračuje. Veškerou odpovědnost nese vojenské a politické vedení Arménie," prohlásil podle agentury TASS.

V této souvislosti rovněž zdůraznil, že se "Ázerbájdžán nikdy nesmíří s okupací svého území a udělá vše pro obnovení své územní celistvosti". Zároveň pohrozil, že se Ázerbájdžánci stáhnou z jednání s Jerevanem a vrátí se ke zbraním.

Alijev zjevně odkazoval na letitý spor se sousední zemí kvůli enklávě Náhorní Karabach v jihozápadním Ázerbájdžánu. Většinové arménské obyvatelstvo této oblasti se od Ázerbájdžánu odtrhlo a spojilo s Arménií. Krvavá válka o toto území vypukla v roce 1988 a vyžádala si na 30.000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Baku se se ztrátou regionu dodnes nesmířilo.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany dnes dopoledne upřesnilo, že při střetu v oblasti Tavuš přišli v neděli o život tři vojáci a další k nim přibyl dnes. Už v neděli oznámilo, že se arménské jednotky pokusily za podpory dělostřelectva obsadit pozice ázerbájdžánských sil, avšak byly zahnány zpět.

Se stejným obviněním, ale vůči ázerbájdžánské straně, se záhy poté ozvalo arménské ministerstvo obrany. Dnes podle agentury AFP dodalo, že protivník ráno pokračoval v ostřelování arménských pozic granáty. Ministerstvo přitom přiznalo jen dva lehce zraněné policisty.

K ozbrojeným incidentům na hranicích mezi oběma bývalými sovětskými republikami dochází přes uzavřené příměří poměrně často. Například v srpnu 2014 v bojích zahynulo 13 ázerbájdžánských vojáků, arménská strana z Náhorního Karabachu hlásila pět vlastních padlých. V dubnu 2016 si čtyři dny bojů vyžádaly desítky mrtvých. Menší přestřelky jsou hlášené neustále.

Nicméně nejnovější konflikt se odehrává na zcela jiném místě, než je sporný Náhorní Karabach. Oblast Tavuš přiléhá k nejsevernějšímu úseku arménsko-ázerbájdžánské hranice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama