Koronaviru podlehlo přes 600 novinářů. Organizace žádá přednostní očkování zaměstnanců médií

Více než 600 novinářů ve světě zemřelo kvůli covidu-19. Uvedla to podle agentury AFP švýcarská organizace Press Emblem Campaign (PEC), která zároveň vyzvala k přednostní vakcinaci zaměstnanců médií.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Organizace, kterou v Ženevě roku 2004 založila skupina novinářů z několika zemí, zdůraznila, že není možné rozlišit, kteří žurnalisté se nakazili při výkonu povolání a kteří v soukromí.

"Kvůli svému povolání jsou novináři, kteří se vydávají pro informace do terénu, skutečně viru zvláště vystaveni. Někteří z nich, zvláště ti nezávislí a fotoreportéři, nemohou pracovat pouze z domova," uvedl v prohlášení šéf PEC Blaise Lempen.

Organizace rovněž požaduje, aby se s novináři zacházelo jako s pracovníky v první linii a aby mohli na svou žádost prioritně dostávat očkovací látky proti koronaviru.

Podle statistik PEC zemřelo od loňského března na covid-19 nejméně 602 novinářů, přičemž více než polovina obětí (303) připadá na Latinskou Ameriku. Následují Asie s 145 mrtvými, Evropa s 94, Severní Amerika (32) a Afrika (28).

PEC upozorňuje, že skutečný počet obětí covidu-19 mezi novináři je určitě vyšší, protože příčina úmrtí není vždy upřesněna nebo úmrtí není oznámeno a v některých zemích není možné získat spolehlivé informace.

Zemí s největším počtem zemřelých nakažených novinářů je jihoamerické Peru. Tamní sdružení novinářů uvádí, že zemřelo 93 peruánských žurnalistů s covidem-19. Brazílie je na druhém místě s 55 zemřelými. Následují Indie (53), Mexiko (45), Ekvádor (42) a Bangladéš (41). Ve Spojených státech si covid-19 údajně mezi zástupci médií vybral 31 obětí. Nejvíce zasaženou evropskou zemí je z tohoto hlediska Itálie s 37 úmrtími mezi infikovanými novináři.

Organizace Press Emblem Campaign, která vystupuje na ochranu novinářů a jejich práv, vycházela z informací místních médií, národních novinářských sdružení a svých regionálních zpravodajů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Británie řeší "obrovskou hrozbu". Kvůli závadě zmizelo z policejní…

15.01.2021 13:25 Aktualizováno Kvůli technické závadě zmizelo z databáze britské policie více než 150.000 záznamů. Jednalo se…

V ruském městě se rychle šíří úplavice, mezi otrávenými z vody jsou hlavně…

15.01.2021 09:23 Počet lidí, kteří se v dagestánském Bujnaksku otrávili vodou dál roste. Na lékaře se kvůli tomu už…

Ruské regiony nabízejí za očkování proti covidu výhody

14.01.2021 19:48 Některé ruské regiony nabízejí lidem za to, že se nechají očkovat ruskou vakcínou proti covidu-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama