Koronavirus: Británii čekají ještě nejméně tři týdny karantény, píšou média

Přísná omezení zavedená v Británii ve druhé polovině března kvůli šíření koronaviru budou platit nejméně do 7. května, informují britská média. Prodloužení karanténního režimu podle nich dnes večer po konzultacích s experty a kolegy z krizového štábu potvrdí ministr zahraničí Dominic Raab, který po hospitalizaci premiéra Borise Johnsona převzal vedení vlády.

Přidejte svůj názor

Velká Británe: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Opozice volá po zveřejnění strategie pro uvolňování karanténního režimu, tu ale podle zdrojů deníku The Guardian vláda zatím nemá.

Epidemie nemoci covid-19 aktuálně podle vládních činitelů začíná v Británii vrcholit. Podle ministra zdravotnictví Matta Hancocka se křivka znázorňující vývoj počtu nakažených a mrtvých "zplošťuje", což ovšem neznamená, že by bylo v tuto chvíli na místě zmírňovat preventivní opatření.

"Kdybychom teď jednoduše uvolnili veškerá opatření, pak by virus znovu začal řádit a to nemůžeme dopustit," citovala Hancocka agentura Reuters. V Británii se už nákaza koronavirem SARS-CoV-2 prokázala u skoro 100.000 lidí a po hospitalizaci zemřelo skoro 13.000 infikovaných. Skutečný počet obětí covid-19 je zřejmě výrazně vyšší, neboť provozovatelé pečovatelských zařízení pro seniory hlásí úmrtí stovek klientů.

O dalším postupu se dnes má dočasný šéf vlády Raab radit s hlavním poradcem kabinetu pro vědecké otázky a odpoledne pak se členy krizového štábu COBRA. Očekává se, že po tomto jednání oznámí rozhodnutí prodloužit platnost celostátní karantény o další tři týdny.

Zda už bude po prvním květnovém víkendu vládu opět vést premiér Johnson, který se na venkovském sídle Chequers zotavuje z nemoci covid-19, není zatím jasné. Termín 7. května zároveň nemusí znamenat počátek uvolňování krizového režimu. Vláda ujišťuje, že rozhodnutí budou nadále vycházet z doporučení vědců.

Omezení pohybu mají obyvatelé Británie nařízeno od 23. března, kdy ministerstvo zdravotnictví hlásilo na 11.000 potvrzených případů nákazy koronavirem a 335 obětí. Deník Financial Times (FT) na základě vlastní analýzy tento týden uvedl, že veřejnost se pravidlům z větší části přizpůsobila. Dostupná data prý ukazují, že na konci druhého týdne karantény byla návštěvnost obchodů o 78 procent nižší než ve stejný čas v loňském roce, zatímco využívání hromadné dopravy postupně kleslo skoro na čtvrtinovou úroveň. Během velikonočního víkendu ovšem pohyb lidí na veřejnosti stoupl, uvádí FT.

Jeden z vládních expertů dnes varoval, že jistá míra omezení bude pravděpodobně nutná až do momentu, kdy bude dostupná vakcína proti koronaviru. "Nebude to návrat k normálu. (...) Jestliže opatření příliš povolíme, bude následovat vzestup šíření. Pokud chceme znovu otevřít školy, nechat lidi vrátit se k práci, pak musíme šíření brzdit jiným způsobem," řekl Neil Ferguson působící na Královské univerzitě v Londýně.

Profesor matematické biologie by přivítal, kdyby vláda urychlila práce na plánu obnovování běžného života v zemi. Po zveřejnění strategie volá opoziční Labouristická strana, jejíž nový lídr Keir Starmer ve středu v tomto směru zaslal dopis ministru Raabovi. Mapu pro cestu krize ale zatím vláda nepřipravila.

"Vysoce postavené vládní zdroje uvedly, že absence Borise Johnsona zpomalila koordinaci kolem centrální únikové strategie, a popsaly, jak jednotliví členové kabinetu rozvíjejí vlastní scénáře v rámci svých ministerstev," píše deník. Představitelé vlády podle něj dostali instrukce, aby o konci karantény otevřeně nehovořili.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Údajný americký špión Whelan čeká na verdikt, ruští prokurátoři žádají…

25.05.2020 16:18 Ruští prokurátoři požádali dnes moskevský soud, aby Američana Paula Whelana potrestal 18 lety…

V Rusku počet potvrzených případů koronaviru překročil 350 000

25.05.2020 14:14 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 8946 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin, celkový počet…

Myslí si, že jsme hlupáci? Boris Johnson v maléru, aféra jeho poradce…

25.05.2020 13:42 Kroky britské vlády v souvislosti s koronavirovou krizí v těchto dnech opět pobouřily komentátory…

Proč Rusko nezvládá epidemii koronaviru? Svědectví z Moskvy mluví za vše

25.05.2020 11:00 Rusko je v současné době s 344 tisíci pozitivních případů nemoci covid-19 na třetí příčce a je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy