Koronavirus: Británii čekají ještě nejméně tři týdny karantény, píšou média

Přísná omezení zavedená v Británii ve druhé polovině března kvůli šíření koronaviru budou platit nejméně do 7. května, informují britská média. Prodloužení karanténního režimu podle nich dnes večer po konzultacích s experty a kolegy z krizového štábu potvrdí ministr zahraničí Dominic Raab, který po hospitalizaci premiéra Borise Johnsona převzal vedení vlády.

Velká Británe: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Opozice volá po zveřejnění strategie pro uvolňování karanténního režimu, tu ale podle zdrojů deníku The Guardian vláda zatím nemá.

Epidemie nemoci covid-19 aktuálně podle vládních činitelů začíná v Británii vrcholit. Podle ministra zdravotnictví Matta Hancocka se křivka znázorňující vývoj počtu nakažených a mrtvých "zplošťuje", což ovšem neznamená, že by bylo v tuto chvíli na místě zmírňovat preventivní opatření.

"Kdybychom teď jednoduše uvolnili veškerá opatření, pak by virus znovu začal řádit a to nemůžeme dopustit," citovala Hancocka agentura Reuters. V Británii se už nákaza koronavirem SARS-CoV-2 prokázala u skoro 100.000 lidí a po hospitalizaci zemřelo skoro 13.000 infikovaných. Skutečný počet obětí covid-19 je zřejmě výrazně vyšší, neboť provozovatelé pečovatelských zařízení pro seniory hlásí úmrtí stovek klientů.

O dalším postupu se dnes má dočasný šéf vlády Raab radit s hlavním poradcem kabinetu pro vědecké otázky a odpoledne pak se členy krizového štábu COBRA. Očekává se, že po tomto jednání oznámí rozhodnutí prodloužit platnost celostátní karantény o další tři týdny.

Zda už bude po prvním květnovém víkendu vládu opět vést premiér Johnson, který se na venkovském sídle Chequers zotavuje z nemoci covid-19, není zatím jasné. Termín 7. května zároveň nemusí znamenat počátek uvolňování krizového režimu. Vláda ujišťuje, že rozhodnutí budou nadále vycházet z doporučení vědců.

Omezení pohybu mají obyvatelé Británie nařízeno od 23. března, kdy ministerstvo zdravotnictví hlásilo na 11.000 potvrzených případů nákazy koronavirem a 335 obětí. Deník Financial Times (FT) na základě vlastní analýzy tento týden uvedl, že veřejnost se pravidlům z větší části přizpůsobila. Dostupná data prý ukazují, že na konci druhého týdne karantény byla návštěvnost obchodů o 78 procent nižší než ve stejný čas v loňském roce, zatímco využívání hromadné dopravy postupně kleslo skoro na čtvrtinovou úroveň. Během velikonočního víkendu ovšem pohyb lidí na veřejnosti stoupl, uvádí FT.

Jeden z vládních expertů dnes varoval, že jistá míra omezení bude pravděpodobně nutná až do momentu, kdy bude dostupná vakcína proti koronaviru. "Nebude to návrat k normálu. (...) Jestliže opatření příliš povolíme, bude následovat vzestup šíření. Pokud chceme znovu otevřít školy, nechat lidi vrátit se k práci, pak musíme šíření brzdit jiným způsobem," řekl Neil Ferguson působící na Královské univerzitě v Londýně.

Profesor matematické biologie by přivítal, kdyby vláda urychlila práce na plánu obnovování běžného života v zemi. Po zveřejnění strategie volá opoziční Labouristická strana, jejíž nový lídr Keir Starmer ve středu v tomto směru zaslal dopis ministru Raabovi. Mapu pro cestu krize ale zatím vláda nepřipravila.

"Vysoce postavené vládní zdroje uvedly, že absence Borise Johnsona zpomalila koordinaci kolem centrální únikové strategie, a popsaly, jak jednotliví členové kabinetu rozvíjejí vlastní scénáře v rámci svých ministerstev," píše deník. Představitelé vlády podle něj dostali instrukce, aby o konci karantény otevřeně nehovořili.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 12:12 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách podle agentury TASS udrží…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

Související:

Právě se děje

reklama