Koronavirus dál sužuje Británii, denní bilance opět přesáhla 350 mrtvých

Počet úmrtí oficiálně spojovaných s covidem-19 dnes v Británii narostl o 351 na celkových 36.393. Aktualizovanou bilanci epidemie zveřejnilo na twitteru místní ministerstvo zdravotnictví. Nárůst počtu známých úmrtí s koronavirem je dnes o několik případů vyšší než ve čtvrtek a o tři desítky nižší než před týdnem. Od čtvrtka také přibylo skoro 3300 zjištěných případů infekce, což je více než v předešlých dnech.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Podle komise vědců, která vydává doporučení pro britskou vládu ohledně boje proti epidemii, už nicméně takzvané reprodukční číslo viru SARS-CoV-2 na britském území po dva týdny zůstává těsně pod hodnotou jedna. Klíčový ukazatel označovaný písmenem R představuje odhad počtu lidí, kteří se v průměru nakazí od jednoho infikovaného.

Pakliže by reprodukční číslo bylo dlouhodobě menší než jedna, nákaza by postupně vymizela. Zpravodajská společnost BBC ale zároveň podotkla, že nový odhad zveřejněný dnes odpoledne vychází z dva až tři týdny starých událostí.

Zhruba ve stejné době se oficiální britská bilance obětí stala nejvyšší v Evropě a zatímco řada zemí v posledních týdnech výrazně uvolňovala karanténní opatření, Británie zatím podobné kroky odkládá. Po drobných změnách z minulého týdne by mohl větší posun přinést začátek příštího měsíce.

Ačkoli jsou ze země stále každý den hlášeny tisíce nových potvrzených nákaz, vzhledem ke dramatickému navýšení počtu prováděných testů je vývoj poměrně příznivý. Už několik týdnů má sestupný trend statistika nových úmrtí spojených s covidem-19, delší dobu také klesá počet hospitalizovaných nemocných.

Podle hlavního vládního poradce ve vědeckých otázkách Patricka Vallance počty odhalených nákaz klesají, ovšem "dost pomalu". "Musíme to vydržet," řekl k dodržování drastických karanténních opatření, která podle něj zvrátila vývoj epidemie.

V rámci další fáze boje proti nákaze zavede vláda povinnou 14denní izolaci pro většinu cestujících přicházejících na britské území. Na podvečerní tiskové konferenci očekávané opatření potvrdila ministryně vnitra Priti Patelová. V platnost vstoupí 8. června a těm, kdo avizovaný režim poruší, bude hrozit pokuta až 1000 liber (30.000 Kč).

V médiích v souvislosti s chystanou novinkou zní otázka, proč Británie karanténu pro příchozí zavádí až měsíce po začátku šíření koronaviru v zemi. Patelová řekla, že vláda mění strategii nyní, aby "se rychlost šíření udržela nízko a aby se zabránilo ničivé druhé vlně" nákazy.

Nové pravidlo bude platit nejen v Anglii, ale také ve Walesu, Skotsku a Severním Irsku, informovala BBC. Lidé přicházející z Irska ovšem budou mít výjimku, stejně jako zdravotníci přijíždějící kvůli péči o pacienty s koronavirem, dále řidiči kamionů nebo lidé, kteří se zapojí do sklizně a budou pobývat pouze v místě své práce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 00:01 NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

Morawiecki má odebírání dětí opozičním aktivistům v Bělorusku za barbarství

19.09.2020 19:40 Jako barbarství odsoudil dnes polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodnutí běloruských úřadů…

Británie má nejvyšší přírůstek nakažených od 8. května, policie se střetla…

19.09.2020 18:11 Británie má 4422 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Je to o 100 více než v pátek a…

Policie zadržela stovky demonstrantek v centru Minsku

19.09.2020 17:30 Aktualizováno Běloruská policie dnes v centru Minsku zadržela stovky demonstrantek, které se zúčastnily…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama