Koronavirus dopadá na ženy a samoživitelky. Prestižní deník vyzývá k akci

NÁZOR - Již několik měsíců veřejnost ví, že existuje propastný rozdíl v míře rizika, které nemoc covid-19 představuje pro různé skupiny s ohledem na jejich věk, pohlaví a zdravotní kondici, uvádí editorial serveru The Guardian. Prestižní deník dodává, že s postupem pandemie je stále jasnější, že největšímu riziku čelí lidé jiné než bílé barvy pleti a nízkopříjmoví.

Covid-19, ilustrační foto

Nejcitelnější tlak pandemie

Statistika z Velké Británie také ukazuje, že muži umírají na covid-19 dvakrát častěji než ženy a tento rozdíl je nejpatrnější ve straších věkových skupinách, upozorňuje The Guardian. Poukazuje, že nejvyšší míra smrtnosti mezi pracujícími připadá na mužské zaměstnance bezpečnostních agentur a řidiče taxi.

"Ekonomické a sociální dopady pandemie sledují odlišné vzorce," pokračuje editorial. Vyzdvihuje, že karanténa uvěznila tisíce žen a dětí doma, kde jsou zranitelnější vůči zneužívání, navíc u žen existuje větší pravděpodobnost, že přijdou o práci a stejně tak ženy nesou výrazně větší břemeno v důsledku uzavření škol a školek.

Ženy jsou také výrazně více zastoupeny v pracovních pozicích, kde je tlak pandemie nejcitelnější - 82 % zaměstnanců v sociální péči pro dospělé a 89 % pečovatelských míst tvoří ve Spojeném království ženy, deklaruje renomovaný deník. Dodává, že podle některých výzkumů se společnost vrací k životnímu stylu 50. let a krize v předškolních zařízeních posiluje obavy, že ženy nebudou mít po skončení mateřské dovolené kam umístit své potomky.

Mimořádně tvrdě pandemie zasáhla samoživitele, které v Británii tvoří z 86 % ženy, přičemž podle aktuálních průzkumů má 45 %  z nich problém vyjít s penězi a další 24 % dokonce sotva dokáže zajistit svým dětem jídlo, upozorňuje The Guardian. Dodává, že od března bylo ve Spojeném království zaznamenáno přes 3 miliony nových žádostí o sociální dávky.

"To vše by bylo dostatečně zlé. Ale recese, která má být podle očekávání nejhorší za 300 let, bude mít zřejmě také disproporční dopad na ženy, které jsou nadměrně zastoupeny v sektorech, kde se očekává největší ztráta pracovních míst - v maloobchodu, turismu, pohostinství, umění a také celkově málo placených, částečných úvazcích, píše prestižní server.

V Británii je nyní na podporu odkázáno 9,3 milionu lidí, což spolu s očekávaným růstem nájemného, omezování odpory a uvolňování zákazu propouštění povede pravděpodobně k velkému nárůstu počtu lidí v problémech, obává se britský deník. Odkazuje na průzkum charitativní organizace Turn2us, podle kterého 42 % samoživitelů očekává, že bude muset vystačit s méně než 500 librami (zhruba 14,5 tisíci korunami) na měsíc.

Politici musejí změnit kurz

S ohledem na tyto mrazivé předpovědi by bylo uklidňující vědět, že politici berou v potaz odlišné potřeby různých sociálních skupin, deklaruje editorial. Za jednu z nejjednodušších cest, jakými lze pomoci ženám a nízkopříjmovým rodinám, označuje zvýšení přídavků na děti.

Britská vláda se ovšem ve svém plánu hospodářského zotavení zaměřuje především na výstavbu a ženy v kruhu premiéra Borise Johnsona znatelně chybí, kritizuje renomovaný server. Připomíná, že Johnson nedávno na otázku konzervativní poslankyně Caroline Nokesové, kolik ženských političek ve vysokých funkcích považuje za dostatečné, se smíchem odvětil, že nedokáže odpovědět.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Britští ministři odmítli zveřejnit odhady toho, jaký má dosavadní pomoc v pandemii dopad na nerovnosti v zemi, čímž podle prestižního deníku omezují možnost zhodnocení jejich rozhodnutí. "Hodnota péče je tématem pandemie, stejně jako opětovné uznání důležitosti škol, bez kterých rodiče nemohou pracovat," podotýká editorial.

Četné aktivistické skupiny nabádají, aby investice do zdravotnictví a předškolní i sociální péče tvořily jedno z témat ekonomického zotavení, protože letitý příběh o tom, že britský veřejný sektor se dokáže postarat o děti, seniory a postižené musí být postaven na nový základ, uvádí The Guardian. Věří, že výsledkem by byla zelenější, zdravější a šťastnější země a připomíná, že ve Švédsku a Dánsku tvoří 10 % všech pracovních míst právě pečovatelé.

Škody napáchané pandemií budou tvrdé a dlouhodobé, ale také nerovnoměrné, varuje editorial. Konstatuje, že pokud politici nezmění kurz a nepřihlásí se k oživení sociální infrastruktury, vše naznačuje tomu, že na ženy dopadne disproporčně vysoká část těchto škod.   

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Britská vláda řeší krizi s nedostatkem pohonných hmot

25.09.2021 11:50 Krizi na britském trhu s pohonnými hmotami, které na čerpacích stanicích docházejí kvůli nedostatku…

Švýcaři chystají referendum o manželství osob stejného pohlaví

24.09.2021 20:27 Švýcaři v neděli v referendu rozhodnou o tom, zda země umožní uzavírat manželství lidem stejného…

Johnson nabídl Macronovi urovnání diplomatické krize

24.09.2021 15:45 Britský premiér Boris Johnson dnes v telefonickém rozhovoru francouzskému prezidentovi Emmanuelu…

Norsko ruší od soboty většinu restrikcí spojených s koronavirem

24.09.2021 15:40 Aktualizováno Norsko od sobotních 16:00 zruší většinu restrikcí spojených s pandemií covidu-19. Podle světových…

Volební komise potvrdila ústavní většinu Jednotného Ruska po volbách do…

24.09.2021 14:28 Strana blízká prezidentovi Vladimiru Putinovi Jednotné Rusko si po volbách do Státní dumy, dolní…

Některé čerpací stanice v Británii zavřely. Nemá kdo dovézt pohonné hmoty

24.09.2021 14:17 Aktualizováno V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty…

Související:

Právě se děje

reklama