Británie odkládá rozvolnění, pandemie koronaviru opět začala sílit

Británie kvůli vzrůstajícímu počtu případů infekcí nejméně o dva týdny odloží na 1. srpna plánované uvolnění dalších koronavirových restrikcí. S odvoláním na prohlášení premiéra Borise Johnsona o tom informoval zpravodajský server BBC. Johnsonův kabinet v noci na dnešek zároveň zpřísnil opatření proti šíření viru na severu Anglie, kde se nově nesmí setkávat lidé z různých domácnostní.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"S narůstajícími počty (infekcí) jsme vyhodnotili, že bychom teď měli zbrzdit, abychom virus udrželi pod kontrolou," řekl Johnson.

Británie od 1. srpna plánovala povolit provoz některých volnočasových zařízení, jako jsou kasina či bowlingové herny, otevřít koncertní a konferenční sály nebo zvýšit možný počet hostů na svatbách. Na tribuny se také s určitými omezeními měli vrátit sportovní fanoušci.

Vláda však tato uvolnění odložila a místo toho nařídila nošení roušek v některých vnitřních prostorách, například v muzeích, kinech nebo svatostáncích. Zakrývání nosu a úst již platí v obchodech a hromadné dopravě.

Od dnešní půlnoci musí ještě přísnější pravidla dodržovat zhruba čtyři miliony obyvatel metropolitní oblasti Manchesteru, největšího města severní Anglie, a částí hrabství Yorkshire a Lancashire. Zakázáno sice mají scházet se s lidmi mimo domácnost, i nadále však mohou navštěvovat bary a restaurace nebo chodit do práce.

"Problém tohoto viru je, že se mu nejlépe daří při společenském kontaktu," uvedl pro BBC britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. "Úplně rozumím tomu, jaký to má lidský dopad, ale bohužel takhle se ten virus přenáší," uvedl ministr.

Lidé se nesmějí navštěvovat se doma nebo v barech, restauracích, obchodech a dalších volnočasových podnicích či svatostáncích. Do těchto zařízení však mohou jít s členy stejné domácnosti. Těm, kdo pravidlo poruší, hrozí pokuta až 100 liber (2900 korun).

"Důrazně radím všem, kdo plánují cestovat do zasažených oblastí severní Anglie, nebo těm, kdo plánují z těchto oblastí cestovat do Skotka, aby své plány zrušili," uvedla skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Británie ve čtvrtek oznámila nejvyšší denní přírůstek nakažených za více než měsíc; za 24 hodin se infekce prokázala u 846 lidí. Za poslední dva dny se jedná o třetinový nárůst: ve středu přibylo 763 infikovaných, zatímco v úterý 581. V zemi se 67 miliony obyvatel se od počátku epidemie nákaza potvrdila u 302.301 osoby, 45.999 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku přibylo 5267 případů nákazy koronavirem, podobně jako ve středu

06.08.2020 11:18 V Rusku za posledních 24 hodin přibylo 5267 případů nákazy koronavirem. Je to nepatrně více než ve…

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Další norská výletní loď je v karanténě. Kvůli nákaze pasažéra nikdo nesmí…

05.08.2020 15:37 Výletní loď se 123 cestujícími a 85 členy posádky zakotvila v norském přístavu Bodö, kvůli zjištěné…

Covid-19: Počet nakažených v Rusku roste o tisíce denně, rekord hlásí…

05.08.2020 12:02 Aktualizováno Ukrajina za uplynulý den zaznamenala dalších 1271 případů nákazy novým koronavirem, což představuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama