Británie odkládá rozvolnění, pandemie koronaviru opět začala sílit

Británie kvůli vzrůstajícímu počtu případů infekcí nejméně o dva týdny odloží na 1. srpna plánované uvolnění dalších koronavirových restrikcí. S odvoláním na prohlášení premiéra Borise Johnsona o tom informoval zpravodajský server BBC. Johnsonův kabinet v noci na dnešek zároveň zpřísnil opatření proti šíření viru na severu Anglie, kde se nově nesmí setkávat lidé z různých domácnostní.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"S narůstajícími počty (infekcí) jsme vyhodnotili, že bychom teď měli zbrzdit, abychom virus udrželi pod kontrolou," řekl Johnson.

Británie od 1. srpna plánovala povolit provoz některých volnočasových zařízení, jako jsou kasina či bowlingové herny, otevřít koncertní a konferenční sály nebo zvýšit možný počet hostů na svatbách. Na tribuny se také s určitými omezeními měli vrátit sportovní fanoušci.

Vláda však tato uvolnění odložila a místo toho nařídila nošení roušek v některých vnitřních prostorách, například v muzeích, kinech nebo svatostáncích. Zakrývání nosu a úst již platí v obchodech a hromadné dopravě.

Od dnešní půlnoci musí ještě přísnější pravidla dodržovat zhruba čtyři miliony obyvatel metropolitní oblasti Manchesteru, největšího města severní Anglie, a částí hrabství Yorkshire a Lancashire. Zakázáno sice mají scházet se s lidmi mimo domácnost, i nadále však mohou navštěvovat bary a restaurace nebo chodit do práce.

"Problém tohoto viru je, že se mu nejlépe daří při společenském kontaktu," uvedl pro BBC britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. "Úplně rozumím tomu, jaký to má lidský dopad, ale bohužel takhle se ten virus přenáší," uvedl ministr.

Lidé se nesmějí navštěvovat se doma nebo v barech, restauracích, obchodech a dalších volnočasových podnicích či svatostáncích. Do těchto zařízení však mohou jít s členy stejné domácnosti. Těm, kdo pravidlo poruší, hrozí pokuta až 100 liber (2900 korun).

"Důrazně radím všem, kdo plánují cestovat do zasažených oblastí severní Anglie, nebo těm, kdo plánují z těchto oblastí cestovat do Skotka, aby své plány zrušili," uvedla skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Británie ve čtvrtek oznámila nejvyšší denní přírůstek nakažených za více než měsíc; za 24 hodin se infekce prokázala u 846 lidí. Za poslední dva dny se jedná o třetinový nárůst: ve středu přibylo 763 infikovaných, zatímco v úterý 581. V zemi se 67 miliony obyvatel se od počátku epidemie nákaza potvrdila u 302.301 osoby, 45.999 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin nařídil tajné službě znásobit úsilí k odhalování Západu

24.02.2021 18:35 Ruský prezident Vladimir Putin na dnešní poradě s vedením tajné služby FSB nařídil této nástupkyni…

Švédsko znovu zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru

24.02.2021 17:44 Švédská vláda dnes oznámila, že dále zkrátí otvírací dobu restaurací, barů a kaváren a také omezí…

Lavrov viní Západ z využití pandemie k trestání nepohodlných vlád

24.02.2021 12:10 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na dnešním zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) mimo…

Dezinformace o očkování provázejí lidstvo dlouho, popisuje historička z…

24.02.2021 00:01 NÁZOR - Od začátku koronavirové pandemie zažíváme explozi zdravotních dezinformací, konstatuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama