Koronavirus sužuje Británii. NHS vyzývá zdravotníky v důchodu, aby přišli na pomoc

Britský státní zdravotnický systém NHS vyzývá někdejší lékaře a zdravotní sestry, aby se vrátili z důchodu do služby a podpořili boj proti nemoci COVID-19. Uvádí to dnes zpravodajský web BBC, podle kterého se příslušné dopisy rozesílají více než 65.000 bývalých zdravotníků v Anglii a Walesu. V Británii se množí signály ohledně přetížení nemocnic, podobně jako ve Francii, přičemž zdravotníky v obou zemích také trápí nedostatek ochranných pomůcek.

Ilustrační foto

Zapojení pracovníků, kteří již mají své kariéry za sebou, bylo jedním z možných kroků uvedených v akčním plánu britské vlády zveřejněném na začátku měsíce. Tehdy měla Británie pouze několik desítek potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Dnes je jich v zemi více než 3000, přičemž 144 nakažených už zemřelo a sílí obavy z vyčerpání kapacit NHS.

Podle předních představitelů britského zdravotnictví jsou bývalí zaměstnanci potřeba pro posílení složek v první linii. Apelují na kolegy, kteří NHS opustili v posledních třech letech, aby se znovu přihlásili do služby a pomohli v boji proti "nejvážnější globální zdravotní hrozbě v dějinách". Kromě toho by také mohli být dočasně zapojeni medici, kteří jsou v posledním ročníku studií, píše BBC.

Vedle personálních problémů se v Británii podobně jako v jiných zemích skloňuje také nedostatek ochranných zdravotnických pomůcek či ventilátorů, které mohou pacientům s COVID-19 zachraňovat životy. Vláda slibuje, že vybavení zajistí a ohledně ventilátorů už apelovala na soukromý sektor, aby soustředil své prostředky na jejich výrobu.

"Je to neuvěřitelné. Během několika dní se některé přední technologické společnosti daly do díla a už dokázaly přijít s prototypy," řekl dnes britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.

"Potřebujeme všechno, co zvládnete vyrobit, a koupíme to od vás, protože když jich bude pro NHS moc, byla by to pro nás velmi příjemná starost, i další země po celém světě ventilátory potřebují. Žádný počet není příliš velký," vzkázal. Zároveň řekl, že napříč NHS jsou stále volná lůžka na jednotkách intenzivní péče, až na jistá "ohniska".

Podobné ohnisko bylo už v úterý hlášeno ze severovýchodu Francie, odkud bylo následně několik pacientů evakuováno armádním letounem do vojenských nemocnic na jihu země. Severovýchodní region Grand-Est hlásil ve čtvrtek přes 2600 pozitivních testů na koronavirus, zatímco v celé Francii od konce ledna zaregistrovali skoro kolem 11.000 nakažených lidí. Skoro 4500 z nich je v zemi aktuálně hospitalizováno.

I zde se potýkají s vážným nedostatkem ochranných roušek a respirátorů. Ministr zdravotnictví Olivier Véran v rozhovoru s deníkem Le Figaro uvedl, že Francie po epidemii chřipky H1N1 z roku 2011 zrušila své rezervy stovek milionů těchto pomůcek, protože světová produkce "byla považována za dostatečnou". "Tato (současná) epidemie nás zastihla ve velmi oslabené situaci, s nulovou zásobou (respirátorů třídy) FFP2 a pouhými 150 miliony chirurgických masek," řekl.

Šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian nyní podle agentury Reuters oznámil, že Paříž jedná o nákupu roušek s několika zeměmi včetně Číny.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský…

21.09.2021 11:38 Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Švédská matrika zamítla žádost páru, který chtěl pojmenovat dítě Vladimir…

21.09.2021 07:48 Švédská matrika odmítla žádost páru, který chtěl svého syna pojmenovat po ruském prezidentovi. …

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

Související:

Právě se děje

reklama