Kosovo se spojí s Albánií? Vítěz voleb Kurti předložil třaskavý návrh

Kandidát na premiéra vítězné strany kosovských předčasných voleb Albin Kurti se nadále drží myšlenky spojení Kosova s Albánií. Podle bělehradské televize B92 to potvrdil v prvním rozhovoru, který po volbách poskytl kosovské televizi KTV.

Vlajka Kosova
doporučujeme

Nedělní volby v Kosovu podle stále předběžných výsledků vyhrálo nacionalistické levicové hnutí Sebeurčení (Vetëvendosje, VV), jehož vůdcem je Kurti. Na druhém místě s velmi malým odstupem skončil Demokratický svaz Kosova (LDK) bývalého premiéra Isy Mustafy.

Výsledek znamená, že se moci v Kosovu ujme dosavadní opozice, protože strany dosud vládnoucí koalice celkově neuspěly.

Albin Kurti televizi KTV řekl, že se zasazuje o národní sjednocení Albánců v rámci federace, nikoli v rámci Evropské unie. "V rámci EU k národnímu sjednocení Albánců nemůže dojít... Tam se připojíme k Dánům, Rakušanům a Španělům. Naše spojení se musí odehrát tady," prohlásil kosovský politik. Zdůraznil přitom, že národní sjednocení je "historický zájem Albánců".

Integraci Albánie a Kosova vidí ve vytvoření federace, přičemž jako příklad uvádí Německo s decentralizovanými institucemi. "Společný trh, společný registr občanů, podniky, společné vládní odbory pro zahraniční politiku, to jsou témata, o nichž chci hovořit při jednání s (albánským premiérem Edim) Ramou," poznamenal Kurti.

V interview rovněž mimo jiné potvrdil, že bude o vytvoření vládní koalice jednat v první řadě s Demokratickým svazem Kosova, který ve volbách skončil druhý. Hovořit chce ale i s představiteli dalších stran. Zásadně ovšem odmítá ve svém případném kabinetu zástupce Srbské kandidátky, která je pod vlivem Bělehradu a neuznává kosovský stát. Srbská kandidátka přitom ve volbách získala všech deset mandátů zajištěných ve 120členném Shromáždění pro poslance za srbskou menšinu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina za den zaznamenala rekordních 3.833 případů koronaviru

26.09.2020 11:33 Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordních 3833 případů koronaviru, uvedla dnes agentura…

U ukrajinského Charkova se zřítil vojenský letoun, nejméně 22 mrtvých

25.09.2020 21:59 Aktualizováno Nejméně 22 osob zahynulo, když se dnes večer na východě Ukrajiny zřítil vojenský letoun. Antonov An…

Alexej Navalnyj poděkoval svým neznámým zachráncům

25.09.2020 21:38 Ruský kritik Kremlu Alexej Navalnyj dnes prostřednictvím internetu poděkoval svým zachráncům,…

Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord…

25.09.2020 19:12 Aktualizováno Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama