Kosovský prezident Thaçi odletěl do Haagu, bude vypovídat u zvláštního tribunálu

Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes prohlásil, že boj kosovských povstalců proti režimu bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče byl "čestný a spravedlivý". Řekl to kosovské televizi Top Channel před odletem z prištinského letiště do Haagu, kde bude v pondělí vypovídat u zvláštního tribunálu pro Kosovo v souvislosti se svou obžalobou z válečných zločinů.

Hashim Thaçi
doporučujeme

"Naše válka byla čestná a spravedlivá," zdůraznil Thaçi v rozhovoru pro Top Channel. Svoje obvinění ze zločinů během ozbrojeného konfliktu koncem 90. let přitom označil za "cenu svobody". Povstání podle něj "možná udělalo politické chyby", ale "za žádných okolností neporušilo mezinárodní právo".

"Je pravda, že jsme porušili zákony systému Slobodana Miloševiče. A já jsem na to hrdý jako zástupce lidu i jako jednotlivec," uvedl rovněž kosovský prezident a dodal, že "Kosovo bylo obětí".

Prokurátor zvláštního tribunálu v Haagu 24. června oznámil, že Thaçi je mezi deseti osobami, které obžaloval z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti, včetně téměř stovky vražd. Obžalovaní, k nimž patří i bývalý předseda kosovského parlamentu a vůdce opoziční Demokratické strany Kosova (PDK) Kadri Veseli, mají podle prokurátora na svědomí kromě vražd i mizení lidí, pronásledování a mučení svých obětí.

Thaçi patřil za ozbrojeného boje proti srbským silám v letech 1998 a 1999 k velitelům Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která vedla ozbrojený boj za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Zvláštní tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném nátlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015. Soudí bývalé velitele UÇK.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná diplomatická roztržka na Balkáně: Černá Hora a Srbsko si vyhostily…

28.11.2020 21:48 Aktualizováno Černohorské ministerstvo zahraničí označilo srbského velvyslance v Podgorici Vladimira Božoviče za…

Británie uzavřela s Francií dohodu k migraci, brexitové jednání pokračuje

28.11.2020 21:06 Britská ministryně vnitra Priti Patelová dnes novináře ujistila, že vyjednávání mezi Británií a…

Fotbal, nebo válka? Historik vysvětluje, proč se Maradona zapsal do dějin…

28.11.2020 19:54 Aktualizováno NÁZOR - Smrt nejlepšího hráče fotbalové historie Diega Armanda Maradony vyvolala smutek i nostalgii…

Papež František jmenoval nové kardinály, poprvé je mezi nimi Afroameričan

28.11.2020 19:26 Papež František dnes ve Vatikánu jmenoval 13 nových kardinálů. Jedním z nich je washingtonský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama