Kosovský prezident Thaçi odletěl do Haagu, bude vypovídat u zvláštního tribunálu

Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes prohlásil, že boj kosovských povstalců proti režimu bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiče byl "čestný a spravedlivý". Řekl to kosovské televizi Top Channel před odletem z prištinského letiště do Haagu, kde bude v pondělí vypovídat u zvláštního tribunálu pro Kosovo v souvislosti se svou obžalobou z válečných zločinů.

Hashim Thaçi
doporučujeme

"Naše válka byla čestná a spravedlivá," zdůraznil Thaçi v rozhovoru pro Top Channel. Svoje obvinění ze zločinů během ozbrojeného konfliktu koncem 90. let přitom označil za "cenu svobody". Povstání podle něj "možná udělalo politické chyby", ale "za žádných okolností neporušilo mezinárodní právo".

"Je pravda, že jsme porušili zákony systému Slobodana Miloševiče. A já jsem na to hrdý jako zástupce lidu i jako jednotlivec," uvedl rovněž kosovský prezident a dodal, že "Kosovo bylo obětí".

Prokurátor zvláštního tribunálu v Haagu 24. června oznámil, že Thaçi je mezi deseti osobami, které obžaloval z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti, včetně téměř stovky vražd. Obžalovaní, k nimž patří i bývalý předseda kosovského parlamentu a vůdce opoziční Demokratické strany Kosova (PDK) Kadri Veseli, mají podle prokurátora na svědomí kromě vražd i mizení lidí, pronásledování a mučení svých obětí.

Thaçi patřil za ozbrojeného boje proti srbským silám v letech 1998 a 1999 k velitelům Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která vedla ozbrojený boj za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Zvláštní tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném nátlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015. Soudí bývalé velitele UÇK.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko testovalo vakcínu jen na 38 lidech. 144 nežádoucích účinků, některé…

12.08.2020 22:07 Aktualizováno Ruská vakcína proti novému onemocnění covid-19, o níž se v posledních dnech vedou mezi akademiky…

Ve Skotsku vykolejil vlak. Tři mrtví, šest lidí se zranilo

12.08.2020 19:22 Aktualizováno Při vykolejení vlaku ve Skotsku dnes zahynuli tři lidé, informovaly světové agentury s odvoláním na…

Vysoká komisařka OSN kritizovala represe v Bělorusku

12.08.2020 19:03 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes odsoudila násilné potlačování…

Na demonstrace podle Lukašenka chodí nezaměstnaní kriminálníci

12.08.2020 18:10 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle agentury DPA nevyslyšel výzvy Evropské unie a opozice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama