Královna Alžběta II. slaví narozeniny, kvůli pandemii covid-19 bez kanonády

Britská královna Alžběta II. dnes slaví své 94. narozeniny. Tradičně komorní oslavy jsou letos kvůli pandemii nemoci covid-19 ještě skromnější. Chybět budou třeba slavnostní kanonády, kterou panovnice považovala vzhledem k situaci v zemi za nepatřičnou, informovala agentura Reuters.

Královna Alžběta II.
doporučujeme

Alžběta II. letos v únoru oslavila 68. výročí své vlády, a je tak nejdéle vládnoucím panovníkem britských dějinách.

Své dubnové narozeniny britská královna tradičně slaví v rodinném kruhu. Skromné oslavy se letos musí obejít i bez slavnostních salv z děl, které se ozývají z londýnského parku Hyde Park, z pevnosti Tower a windsorského hradu. Úřady nemusely letos vyvěšovat na své budovy ani vlajky Spojeného království.

Alžběta II. nyní se svým 98letým manželem Philipem pobývá na hradě Windsor, kam z Londýna odjela v polovině března. S blízkými se podle zahraničních agentur dnes panovnice spojí kvůli riziku nakažení koronavirem jen přes videokonferenci. Na sociálních sítích jí ale už popřál syn Charles s chotí.

Pogratuloval také vnuk William s manželkou.

Oficiální oslava královniných narozenin s tradičním defilé se koná až druhou červnovou sobotu. V červnu je totiž větší naděje na lepší počasí. Také tato oslava bude ale podle Buckinghamského paláce letos jiná, než na jakou jsou Britové zvyklí.

Británie je podle aktuálních údajů co do počtu obětí covid-19 čtvrtou nejpostiženější zemí světa. S nemocí, kterou způsobuje koronavirus, tu zemřelo již přes 16 500 lidí. Virem SARS-CoV-2 se jich nakazilo přes 125.000. Karanténní opatření, které zavedla britská vláda, mají trvat nejméně do 7. května.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruský soud poslal Navalného na 30 dní do vazby

18.01.2021 21:44 Aktualizováno Ruský soud dnes poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na 30 dní do vazby, oznámil jeho…

Údaje z britské policejní databáze zmizely kvůli lidské chybě

18.01.2021 21:13 Z databáze britské policie zmizelo až 400.000 záznamů, na vině je lidská chyba. Řekl to dnes v…

Lavrov: Moskva je připravena prodloužit smlouvu START 3

18.01.2021 16:56 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva je připravena se rychle domluvit s nově…

WHO: Svět se v distribuci vakcín ocitá na prahu morálního selhání

18.01.2021 14:13 Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama