Harryho a Meghan pobouřila ztráta značky Sussex Royal

Princ Harry a vévodkyně Meghan odpočítávají poslední týdny v roli pracujících členů britské královské rodiny. Od dubna se stahují do ústraní, což mimo jiné znamená, že přijdou o svou značku Sussex Royal. Vnuk královny s manželkou to nesou velice těžce.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Princ Harry a vévodkyně Meghan
doporučujeme

Od začátku roku řeší britská královská rodina odchod prince Harryho a jeho ženy Meghan, kteří 8. ledna oznámili, že mají v úmyslu se vzdát role tzv. předních členů. Na konci ledna bylo oznámeno, že nebudou plnit žádné pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti k monarchii a nebudou placeni z veřejných prostředků.

Další velké prohlášení přišlo v pátek večer. Mluvčí páru oznámila, že vévoda a vévodkyně ze Sussexu přestanou používat značku Sussex Royal. Loni si přitom zažádali o její registraci, skrývají se pod ní např. na sociální síti Instagram. Teď je jasné, že tento název neponese ani jejich chystaná dobročinná nadace, jejímž prostřednictvím hodlají v budoucnu komunikovat s veřejností.

Značka nesoucí v sobě slovo „royal“ jim mohla být užitečná při žádostech o peníze na fungování charitativní organizace. To se však nelíbilo Buckinghamskému paláci. Mluvčí páru pak uvedla, že důvodem jsou vládní předpisy.

V soukromí ale Harry a Meghan údajně neberou situaci s takovým klidem. Podle britských médií si v pátečním prohlášení v podstatě stěžují na to, že královna Alžběta II. ani vláda nejsou vlastníky slova „royal“ (královský) po celém světě, tudíž nemají právo jim cokoliv zakazovat. Pár přesto souhlasil, že značku používat přestane.

Expert Richard Fitzwilliams řekl pro server listu The Sun, že páteční prohlášení odhalilo, jak moc je pár nespokojený s tím, jak celá věc dopadla. Královský životopisec Tom Bower se zase v pořadu Good Morning Britain televizní stanice ITV nechal slyšet, že jde o známku neúcty vůči panovnici.

Veškeré změny vejdou v platnost 1. dubna, k poslednímu březnovému dni se Harry a Meghan vzdají svých královských povinností. Nově tak přijdou o královskou značku, ale kupříkladu i o kancelář v Buckinghamském paláci.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nástupce Corbyna zvolen. Novým šéfem britských labouristů je Keir Starmer

04.04.2020 13:30 Aktualizováno Novým lídrem britských labouristů byl zvolen Keir Starmer. Nástupce Jeremyho Corbyna v pozici šéfa…

Rusko má přes 4700 nakažených koronavirem, 43 mrtvých. První oběť hlásí…

04.04.2020 13:25 Počet nakažených koronavirem v Rusku za posledních 24 hodin stoupl o 582. Celkem tak země eviduje…

Pomáhal porazit Hitlera. Sovětský tank T-34 se vrací

04.04.2020 09:45 Tento týden bylo v ulicích Moskvy spatřeno několik tanků T-34 z druhé světové války. Jednalo se o…

RBK: V ruské pomoci USA byly i věci firmy pod americkými sankcemi

04.04.2020 05:01 Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy