Harryho a Meghan pobouřila ztráta značky Sussex Royal

Princ Harry a vévodkyně Meghan odpočítávají poslední týdny v roli pracujících členů britské královské rodiny. Od dubna se stahují do ústraní, což mimo jiné znamená, že přijdou o svou značku Sussex Royal. Vnuk královny s manželkou to nesou velice těžce.

Princ Harry a vévodkyně Meghan
doporučujeme

Od začátku roku řeší britská královská rodina odchod prince Harryho a jeho ženy Meghan, kteří 8. ledna oznámili, že mají v úmyslu se vzdát role tzv. předních členů. Na konci ledna bylo oznámeno, že nebudou plnit žádné pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti k monarchii a nebudou placeni z veřejných prostředků.

Další velké prohlášení přišlo v pátek večer. Mluvčí páru oznámila, že vévoda a vévodkyně ze Sussexu přestanou používat značku Sussex Royal. Loni si přitom zažádali o její registraci, skrývají se pod ní např. na sociální síti Instagram. Teď je jasné, že tento název neponese ani jejich chystaná dobročinná nadace, jejímž prostřednictvím hodlají v budoucnu komunikovat s veřejností.

Značka nesoucí v sobě slovo „royal“ jim mohla být užitečná při žádostech o peníze na fungování charitativní organizace. To se však nelíbilo Buckinghamskému paláci. Mluvčí páru pak uvedla, že důvodem jsou vládní předpisy.

V soukromí ale Harry a Meghan údajně neberou situaci s takovým klidem. Podle britských médií si v pátečním prohlášení v podstatě stěžují na to, že královna Alžběta II. ani vláda nejsou vlastníky slova „royal“ (královský) po celém světě, tudíž nemají právo jim cokoliv zakazovat. Pár přesto souhlasil, že značku používat přestane.

Expert Richard Fitzwilliams řekl pro server listu The Sun, že páteční prohlášení odhalilo, jak moc je pár nespokojený s tím, jak celá věc dopadla. Královský životopisec Tom Bower se zase v pořadu Good Morning Britain televizní stanice ITV nechal slyšet, že jde o známku neúcty vůči panovnici.

Veškeré změny vejdou v platnost 1. dubna, k poslednímu březnovému dni se Harry a Meghan vzdají svých královských povinností. Nově tak přijdou o královskou značku, ale kupříkladu i o kancelář v Buckinghamském paláci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boje v Náhorním Karabachu sílí. Ázerbájdžán odpaluje rakety vzduch-země,…

30.09.2020 10:15 Boje u Náhorního Karabachu a okolí mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami pokračují čtvrtým dnem…

Porošenko onemocněl covidem. Počet nakažených rychle roste na Ukrajině i v…

30.09.2020 09:58 Aktualizováno Ukrajina zaznamenala rekordních 4027 nových případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin,…

Británie hlásí rekordní denní přírůstek nakažených, je jich 7143

29.09.2020 20:27 V Británii zaznamenali rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za uplynulých 24…

Kreml vybídl Turecko k uklidnění konfliktu o Náhorní Karabach

29.09.2020 14:58 Kreml dnes vyzval Turecko, aby přispělo k opětovnému nastolení míru v Náhorním Karabachu, uvedla…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama