Královská rodina za Alžběty II. uměla Británii vydělat peníze. Za hospodaření ale čelila kritice

Na rozdíl od rodin celebrit, jako jsou například Kardashianovi, neprofituje rod Windsorů ze samotného podnikání. Přesto podle údajů časopisu Forbes přispíval do ekonomiky Spojeného království před pandemií covidu 2,7 miliardy dolarů ročně.

Královská rodina ovlivňuje ekonomiku země především prostřednictvím cestovního ruchu. Existují také cenné královské „záruky“, které uděluje sám panovník. Jde v podstatě o razítko, které věnuje špičkovým spotřebním produktům. Mezi ně patří třeba bundy Barbour nebo whiskey Johnnie Walker. „Královský opční list může zvýšit příjem držitele až o deset procent,“ uvedl pro Forbes britský právník David Haigh.

Podle Haigha jsou ekonomické výhody pro společnosti a instituce, které mají ke královské rodině blízko, daleko vyšší než 550 milionů dolarů, které rodina přiznává ročně na svých provozních nákladech.

Tento způsob hospodaření čelí z některých stran velké kritice. Obrovský tlak, který je na královskou rodinu vyvíjen, donutil některé její členy se s ní rozloučit. Jde o notoricky známá jména jako princezna Diana nebo princ Harry se svou chotí Meghan.

Rod Windsorů má po celém světě tisíce zaměstnanců. Samotný Buckinghamský palác zaměstnává 1 200 lidí, i když ne každý dostává za práci od rodiny peníze. Podle nedávného seznamu pracovních míst na oficiálním portálu paláce si IT specialista vydělá v přepočtu milion korun ročně. K tomu dostává i další zaměstnanecké výhody.

Na majetek monarchie dohlíží instituce Crown Estate, která zaměstnává dalších zhruba 450 lidí. Instituce má mimo jiné správní radu, která rozhoduje o financích monarchie.

Být členem tohoto procesu s sebou nese velkou zodpovědnost. Je potřeba udržet zdroje příjmů pro další generace královské rodiny. Koruna drží aktiva ve výši téměř v přepočtu 680 miliard korun. Ty nemůže prodávat. Z těchto peněz zhruba 450 miliard korun drží Crown Estate a dalších asi 120 miliard Buckinghamský palác. Zbytek aktiv je rozdělen mezi jednotlivá vévodství, další paláce a královské instituce.

Podle odhadů časopisu Forbes královna Alžběta II. vlastnila majetek ve výši 500 milionů dolarů. V přepočtu jde až o 12,1 miliardy korun.

Související

Více souvisejících

Královna Alžběta II. královská rodina (gbr) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 42 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy