Kreml chce pokračovat v jednání s USA o odzbrojovací dohodě

Rusko doufá, že jednání s USA o poslední odzbrojovací dohodě, jejíž platnost brzy vyprší, budou pokračovat. Novinářům to dnes podle agentury Reuters řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Spojeným státům alespoň o rok bez jakýchkoliv podmínek dohodu prodloužit. Washington však takový návrh bez závazku ke zmrazení počtu jaderných hlavic označil za nepřijatelný.

"Doufáme, že kontakty s americkou stranou budou v každém případě pokračovat," nechal se dnes slyšet Peskov. Podle něj by prodloužení smlouvy umožnilo získat čas na další rozhovory ohledně kontroly zbraní.

"V současné době je (dohoda) základním a stěžejním kamenem celosvětové stability a strategické bezpečnosti," uvedl podle agentury TASS mluvčí Kremlu. Neprodloužení smlouvy by podle něj mělo "velmi zhoubné" důsledky.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Platnost dohody vyprší příští rok v únoru.

Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Pokud by zanikla, padla by i veškerá omezení na jaderné hlavice a jejich nosiče, což by mohlo podle agentury Reuters přispět k závodům ve zbrojení a k růstu napětí mezi Moskvou a Washingtonem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie zvažuje stažení soudců z Hongkongu. Čína porušuje mezinárodní…

24.11.2020 14:51 Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že Británie zvažuje stažení svých soudců z…

Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci Ujgurů. Čína se…

24.11.2020 13:36 Papež František poprvé připustil, že dochází k perzekuci ujgurské menšiny v Číně. Ve své nové knize…

Rusko hlásí rekordní počet úmrtí na koronavirus za jeden den

24.11.2020 11:02 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo 24.326 nových případů nákazy koronavirem a rekordních 491 úmrtí za uplynulý den…

Británie zkrátí karanténu pro přijíždějící z rizikových států, mezi nimi…

24.11.2020 07:35 Británie od poloviny prosince zkrátí karanténu pro přijíždějící z rizikových zemí. Nově bude trvat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama