Kreml: Dohoda o Karabachu nepředpokládá rozmístění vojsk Turecka

Dohoda o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach, kterou v noci na dnešek podepsaly Arménie, Ázerbájdžán a Rusko, předpokládá pouze rozmístění ruských mírových jednotek, nikoliv jednotek tureckých. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na Kreml.

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

Podle Ankary i Moskvy bude role Turecka při monitorování příměří v Náhodním Karabachu předmětem jednání. Ázerbájdžánský prezident dříve uvedl, že členem mírové mise bude i Turecko, které je spojencem Baku.

Text dohody v ruském jazyce na svých stránkách zveřejnil úřad ruského prezidenta Vladimira Putina. Turecko v něm není zmíněno v žádném kontextu.

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev po podepsání dohody s Arménií uvedl, že turecká vojska budou umístěna v monitorovacím centru mírové mise v Náhorním Karabachu. O počtu vojáků neinformoval.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov potvrdil, že zřízení monitorovacího centra pro dodržování příměří je předmětem odděleného jednání. Dodal ale, že středisko by mělo vzniknout na ázerbájdžánském území, nikoliv na území Náhorního Karabachu. "Ve zveřejněné dohodě o něčem takovém není ani slovo. Tři strany se na tom nedohodly, rozmístění tureckých vojáků v Karabachu nebylo dohodnuto," dodal Peskov.

Podle tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua vede Ankara rozhovory o své roli při monitorování příměří. "Budeme nadále monitorovat vývoj na bojišti a za jednacím stolem. Nyní je otázka, jak se bude monitorování a kontrola (dodržování dohody o příměří) provádět. O těchto tématech budeme jednat," řekl novinářům šéf turecké diplomacie.

Třístranná dohoda uzavřená mezi ruským prezidentem Putinem, jeho ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem a arménským premiérem Nikolem Pašinjanem předpokládá, že bojující strany zůstanou na dosavadních pozicích. Ruské ministerstvo obrany již začalo v Náhorním Karabachu rozmísťovat kontingent 1960 vojáků, 90 bojových vozidel pěchoty a 380 jednotek speciální a automobilové techniky. Mandát bude mít mise pět let s možností jejího prodloužení o dalších pět.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: Většina Anglie bude mít přísnější režim, až skončí plošná…

26.11.2020 15:53 Většina Anglie bude čelit přísnějším opatřením poté, co příští týden skončí celoplošná uzávěra.…

Rusko a Ukrajina opět hlásí rekordní čísla ohledně koronaviru

26.11.2020 10:36 Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstky 25.487 nových případů nákazy koronavirem a 524 úmrtí za…

Čtvrtina dospělých a 80 procent mladých má nedostatek pohybu. WHO vydala…

26.11.2020 07:27 Více než 25 procent dospělých a přibližně 80 procent mládeže má nedostatek pohybu. Uvádí to v…

V Británii s covidem-19 zemřelo dalších 696 lidí, ve Franci 384

25.11.2020 20:12 V Británii zemřelo za posledních 24 hodin s covidem-19 dalších 696 lidí. To je nejvíce od počátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama