Kreml: Dohoda o Karabachu nepředpokládá rozmístění vojsk Turecka

Dohoda o ukončení arménsko-ázerbájdžánské války o Náhorní Karabach, kterou v noci na dnešek podepsaly Arménie, Ázerbájdžán a Rusko, předpokládá pouze rozmístění ruských mírových jednotek, nikoliv jednotek tureckých. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na Kreml.

Podle Ankary i Moskvy bude role Turecka při monitorování příměří v Náhodním Karabachu předmětem jednání. Ázerbájdžánský prezident dříve uvedl, že členem mírové mise bude i Turecko, které je spojencem Baku.

Text dohody v ruském jazyce na svých stránkách zveřejnil úřad ruského prezidenta Vladimira Putina. Turecko v něm není zmíněno v žádném kontextu.

Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev po podepsání dohody s Arménií uvedl, že turecká vojska budou umístěna v monitorovacím centru mírové mise v Náhorním Karabachu. O počtu vojáků neinformoval.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov potvrdil, že zřízení monitorovacího centra pro dodržování příměří je předmětem odděleného jednání. Dodal ale, že středisko by mělo vzniknout na ázerbájdžánském území, nikoliv na území Náhorního Karabachu. "Ve zveřejněné dohodě o něčem takovém není ani slovo. Tři strany se na tom nedohodly, rozmístění tureckých vojáků v Karabachu nebylo dohodnuto," dodal Peskov.

Podle tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua vede Ankara rozhovory o své roli při monitorování příměří. "Budeme nadále monitorovat vývoj na bojišti a za jednacím stolem. Nyní je otázka, jak se bude monitorování a kontrola (dodržování dohody o příměří) provádět. O těchto tématech budeme jednat," řekl novinářům šéf turecké diplomacie.

Třístranná dohoda uzavřená mezi ruským prezidentem Putinem, jeho ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem a arménským premiérem Nikolem Pašinjanem předpokládá, že bojující strany zůstanou na dosavadních pozicích. Ruské ministerstvo obrany již začalo v Náhorním Karabachu rozmísťovat kontingent 1960 vojáků, 90 bojových vozidel pěchoty a 380 jednotek speciální a automobilové techniky. Mandát bude mít mise pět let s možností jejího prodloužení o dalších pět.

Související

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 
Ázerbájdžán, ilustrační foto

Ázerbájdžánské jednotky zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu

Ázerbájdžánské úřady zadržely čtyři bývalé lídry Náhorního Karabachu a převezly je do Baku. Příslušníky ázerbájdžánské služby státní bezpečnosti byli zadrženi tři bývalí prezidenti samozvané republiky Náhorní Karabach Arkadij Gukasján, Bako Saakján a Arajik Haruťunjan a bývalý předseda parlamentu David Išchanjan. 

Více souvisejících

Náhorní Karabach Rusko Turecká armáda arménie ázerbájdžán Vladimír Putin Mevlüt Çavuşoglu Ilham Alijev

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy