Kreml hledí na opoziční koordinační radu v Bělorusku s nedůvěrou

Kreml hledí na opoziční koordinační radu pro mírové předání moci v sousedním Bělorusku s nedůvěrou. Dal to dnes podle médií najevo mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Mimo jiné řekl, že v některých dokumentech rady se klade důraz na odpoutání od Ruska. Takové tendence ale rozhodně odmítl jeden z členů vedení rady Pavel Latuška.

Peskov, Dmitrij
doporučujeme

V Bělorusku po prezidentských volbách z 9. srpna propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků. Podle ústřední volební komise volby opět drtivě vyhrál Alexandr Lukašenko, který zemi vládne tvrdou rukou už 26 let. Panuje podezření, že výsledek hlasování byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská.

Opozice vytvořila koordinační radu s cílem zprostředkovat klidné předání moci. Lukašenko ale pohrozil trestním stíháním členů vedení rady na základě obvinění z pokusu uzurpovat moc.

"Viděli jsme některé texty, návrhy textů, které byly dostupné v médiích..., v nichž se jen minimálně deklaroval záměr pokračovat ve vztazích v rámci svazu," řekl podle agentury TASS mimo jiné Peskov se zmínkou o aktuálním volném svazovém soustátí Ruska a Běloruska.

"Viděli jsme některé dokumenty..., v nichž bylo více důrazu směrem vedoucím od součinnosti s Ruskem. Takové síly (jež stojí za těmito názory), se nám samozřejmě líbí méně," uvedl rovněž Putinův mluvčí. "Ale znovu opakuji, že se žádným způsobem nevměšujeme (do vnitřních věcí Běloruska)," dodal.

Konstatoval také, že Rusko s opoziční koordinační radou v sousední zemi nevede žádná jednání. "Ne, nejsou mezi námi žádné komunikační kanály ani nevedeme žádné rozhovory," odpověděl Peskov na dotaz, zda se Moskva snaží s běloruskou opozicí navázat kontakt.

Člen vedení koordinační rady Pavel Latuška agentuře TASS řekl, že požádal o setkání s ruským velvyslancem v Minsku, aby ho mohl přímo informovat o záměrech a cílech rady. "Zatím se mi odpovědi nedostalo," poznamenal v této souvislosti.

Latuška na dnešní tiskové konferenci rovněž důrazně vyloučil, že by v Bělorusku existovala politická síla, která by se zasazovala o zhoršení vztahů s Ruskem.

"Posledním politikem v Bělorusku bude ten, kdo navrhne postavit zeď mezi Rusko a Bělorusko. Jsem přesvědčený, že dnes v Bělorusku není žádná významná politická síla, která by navrhovala drasticky nebo jakýmkoli způsobem zhoršit vztahy s Ruskou federací. Neexistuje. Dokonce... takovou politickou sílu v naší zemi nevidím ani na obzoru," řekl Latuška.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 15:55 Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

Cichanouská: Nejde o Západ či Rusko, jde o boj proti Lukašenkovi

20.09.2020 13:27 Nynější demonstrace v Bělorusku nejsou prozápadním nebo proruským bojem, je to vystoupení proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama