Kreml lituje výzvy EU, aby se aerolinky vyhnuly běloruskému území

Kreml dnes vyjádřil politování nad "uspěchaným" rozhodnutím summitu Evropské unie doporučit leteckým společnostem vyhnout se vzdušnému prostoru Běloruska, což má potrestat režim prezidenta Alexandra Lukašenka. Ten čelí obvinění, že v neděli přinutil k přistání v Minsku letoun společnosti Ryanair mířící z Atén do Vilniusu, ve kterém cestoval běloruský opoziční novinář. Toho Bělorusové zadrželi i s jeho ruskou přítelkyní.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Vyhýbat se území dosti velké země uprostřed Evropy je pro jakoukoli leteckou společnost velice nákladné," řekl dnes novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. "Je třeba chápat, že za toto doporučení zaplatí nakonec cestující, kteří budou muset strávit ve vzduchu půlhodinu či hodinu navíc, což stojí peníze," dodal Peskov podle agentury AFP.

Peskov podle ruské redakce BBC nevyloučil, že Lukašenko bude o okolnostech a příčinách incidentu podrobně informovat Putina na schůzce, která se chystá na konec května. Nevyloučil ani to, že Lukašenko požádá Putina o pomoc kvůli rušení leteckého spojení s Minskem a míjení běloruského vzdušného prostoru.

Kreml podle agentury Reuters také odmítl všechny náznaky, že by Rusko bylo zapojeno do vynuceného přistání v Minsku, které Západ označuje za "státní pirátství". Kupříkladu šéf britské diplomacie Dominic Raab se v pondělí vyjádřil, že je těžké si představit, že Rusko nebylo do incidentu nějak zapleteno, třeba jen svým souhlasem. Peskov tuto myšlenku odmítl a prohlásil, že protiruské cítění způsobuje, že Moskva je obviňovaná úplně ze všeho a že se kritici nechávají zaslepit nenávistí k Rusku, místo aby situaci analyzovali.

Mluvčí také vyjádřil naději, že běloruské úřady brzy propustí na svobodu ruskou občanku Sofii Sapegaovou, kterou úřady v Minsku v neděli po přistání letadla Ryanair zadržely spolu s běloruským opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem.

Sapegaová byla podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí jedinou osobou s ruským občanstvím na palubě. Marija Zacharovová podle Reuters popřela, že by z letadla v Minsku vystoupili čtyři ruští občané, podle ní to byli Bělorusové či Řekové.

Média předpokládají, že letadlo v Minsku kromě obou zatčených, Prataseviče a Sapegaové, opustili agenti běloruské tajné služby KGB, kteří opozičního žurnalistu sledovali během jeho dovolené v Řecku.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama