Kreml se prý vyhýbá otázkám novinářů na otravu Navalného

Kreml údajně vymyslel způsob, jak se vyhnout nepříjemným dotazům novinářů ohledně pokusu o otravu opozičního předáka Alexeje Navalného, za který je podle pátrání několika médií zodpovědný tým ruské tajné služby FSB.

Alexej Navalnyj
doporučujeme

Upozornil na to dnes zpravodajský server Newsru.com k oznámení, že mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov zrušil pro dnešek a na středu každodenní tiskové brífinky. Vysvětlil to přípravou na výroční tiskovou konferenci prezidenta Vladimira Putina. Šéf státu má před novináře předstoupit 17. prosince.

"Nemá to naprosto nic společného s odhalením oddílu travičů Navalného," ironicky poznamenal na twitteru zpravodaj listu The Independent Oliver Carroll. Server Znak.com se i tak kvůli věci na Peskova obrátil, mluvčí ale ponechal otázku bez odpovědi.

"Novináři hlásí, že Peskov zrušil všechny tiskové konference. 'Ještě jsme nevymysleli, co vám nalhat o příhodě s otrávením Navalného,' oznámil mluvčí ruského prezidenta," komentoval mlčení Kremlu sám Navalnyj.

Společné pátrání serverů The Insider a Bellingcat, německého časopisu Der Spiegel a televize CNN za účasti Navalného a jeho Fondu boje proti korupci (FBK) vedlo k odhalení identity osmi předpokládaných pachatelů opozičníkovy otravy. Jsou podle zmíněných médií spjati s ústavem kriminalistiky FSB, údajně řídícím tajnou laboratoř vyrábějící už od sovětských dob otravné látky jedy. Uvedený tým údajně už přinejmenším od začátku roku 2017 sledoval Navalného rodinu i jeho samého na cestách. Jeden z členů týmu se shodou okolností zapsal do stejného ubytovacího zařízení, které použil Navalnyj. Ten poprvé pohovořil o dvou případech, které mohly být předchozími pokusy o otravu. Jednou, letos v létě v Kaliningradu, se cítila přiotrávena Navalného manželka Julija.

Vyšetřování a jeho výsledky mělo výrazný ohlas ve velkých světových médiích. Analytici a publicisté netrpělivě očekávali reakci Kremlu, dodal Newsru.com.

Navalnyj v srpnu zkolaboval za letu ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Po nouzovém přistání byl hospitalizován v nemocnici v Omsku. Tamní lékaři otravu vyloučili. Po dvou dnech byl však Navalnyj na nátlak svých spolupracovníků a rodiny převezen v bezvědomí do Německa na kliniku Charité, kde mu byla diagnostikována závažná otrava.

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v říjnu potvrdila, že v krvi předního kritika Kremlu byla nalezena nervově paralytická látka typu novičok. Navalnyj se z otravy zotavuje, Moskva i přes výzvy ze zahraničí odmítla zahájit vyšetřování otravy.

Sám Navalnyj ve videu zveřejněném na YouTube uvedl, že operace mohla proběhnout jen s osobním souhlasem Putina. K tomu, že Bellingcat zveřejnil identitu předpokládaných vykonavatelů otravy, aktivista řekl: "Vím, kdo mě chtěl zabít, vím, kde bydlí, kde pracují, znám jejich pravá jména, jejich přezdívky a mám jejich fotografie."

Reportérka CNN za jedním z členů údajného týmu travičů zašla, ale dotyčný s ní odmítl hovořit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

28.01.2021 00:01 NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy…

Ruská policie provedla razii v bytě zatčeného Navalného

27.01.2021 16:54 Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na…

Velká Británie zpřísní podmínky pro vstup, školy otevře patrně v březnu

27.01.2021 16:29 Velká Británie dnes zpřísnila pravidla pro vstup do země pro cestující z některých zemí, kde se…

Putin při davoském fóru uvítal prodloužení smlouvy START 3

27.01.2021 14:54 Ruský prezident Vladimir Putin dnes při virtuálním setkání v rámci davoského Světového ekonomického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama