Kreml zostra: USA zradily Kurdy, své nejbližší spojence z minulých let

Spojené státy zradily syrské Kurdy, kteří byli v minulých letech jejich nejbližšími spojenci, prohlásil dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zároveň doporučil Kurdům, aby se stáhli od turecké hranice, jak to ukládá úterní rusko-turecká dohoda, jinak je turecká armáda rozdrtí.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Peskov, Dmitrij
doporučujeme

Prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan v úterý vyjednali novou dohodu o uspořádání na syrsko-turecké hranici, kde Turecko 9. října zahájilo operaci s cílem zřídit bezpečnostní zónu. Podle ujednání se počínaje dneškem bojovníci kurdských milicí YPG během 150 hodin stáhnou i se svými zbraněmi za 30kilometrovou linii od turecké hranice.

zdroj: YouTube

Jejich dosavadní vojenské posty budou zničeny. Zároveň začnou turecké a ruské jednotky hlídkovat v desetikilometrové zóně západně a východně od bezpečnostního pásma, aby bránily bojovníkům se na místo vrátit. Rusko a Turecko pak zajistí návrat syrských uprchlíků do vytyčené oblasti u hranice.

Spojené státy měly dosud u hranice své vojáky jako spojence YPG, kteří se podíleli na porážce teroristické organizace Islámský stát (IS). Začátkem září prezident Donald Trump rozhodl vojáky stáhnout, a umožnil tak tureckou ofenzivu.

Mluvčí Kremlu Peskov dnes před novináři prohlásil, že se zdá, že Washington teď podněcuje Kurdy, aby zůstali co nejblíže u hranice a postavili se turecké armádě. "Spojené státy byly v minulých letech nejbližšími spojenci Kurdů a nakonec je opustily a zradily. Teď by je nejraději nechaly u (turecké) hranice a téměř je nutí bojovat proti Turkům," řekl Peskov.

Mluvčí tím reagoval na Trumpova zvláštního zmocněnce pro Sýrii Jamese Jeffreyho, který v úterý vyjádřil pochybnosti o tom, že se Kurdové z dané oblasti stáhnou. O rusko-turecké dohodě řekl, že je "plná děr". "Já jenom vím, že to zastaví Turky od dalšího postupu. Zda Rusové dodrží ty závazky, které jsou velmi vágní, to nevím," řekl Jeffrey.

Peskov prohlásil, že když Kurdové neodejdou, budou syrští vojáci a ruští vojenští policisté, kteří jsou na místě, nuceni odejít a ponechat Kurdy, aby sami bojovali proti turecké armádě. "Turecká vojenská mašinerie zbylé kurdské jednotky rozdrtí," řekl Peskov.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko vydalo Ukrajině plavidla zabavená u Krymu, Putin volal Macronovi

18.11.2019 17:13 Aktualizováno Rusko dnes předalo Ukrajině tři plavidla zadržená loni v Kerčském průlivu. S odvoláním na sdělení…

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných…

18.11.2019 15:42 Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové…

Vatikán se otřásá. Po raziích končí šéf úřadu pro kontrolu finančních toků

18.11.2019 15:35 Šéf správní rady vatikánského úřadu pro kontrolu finančních toků (AIF) René Brülhart skončí ve své…

Srbský prezident Vučić opustil nemocnici. Jeho zdravotní kolaps zavinila…

18.11.2019 14:13 Z bělehradské nemocnice byl dnes propuštěn prezident Alexandar Vučić, který byl v pátek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama