Záchranné práce v krytu pod divadlem v Mariupolu komplikuje ruské ostřelování

Kryt pod divadlem v jihoukrajinském Mariupolu vydržel středeční bombardování, řekl dnes agentuře Reuters zdroj z místní radnice. Zatím se podařilo zachránit asi 130 lidí, a odstraňování trosek pokračuje, uvedla během dne agentura Ukrinform. Večer ale ukrajinská média s odkazem na Ukrajinskou národní gardu informovala, že ruské síly místo dál ostřelují a záchranáři se tak nemohou dostat k lidem pod sutinami. Počet případných obětí úřady stále neznají.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Podle středečního vyjádření zástupce mariupolského starosty Serhije Orlova mohlo být ve chvíli útoku v krytu pod divadlem 1000 až 1200 lidí. Z obléhaného přístavu se podle radnice podařilo evakuovat za týden 30.000 lidí, dalších 350.000 lidí ale ve městě zůstává v různých krytech.

Ruské ministerstvo obrany ve středu útok na divadlo popřelo, mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová později řekla, že se Kyjev snaží svést vinu za na ruskou armádu, což je podle ní lež. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ruské letectvo bombardovalo divadlo úmyslně.

"Po strašlivé noci plné nejistoty ráno 22. dne války konečně dobrá zpráva z Mariupolu! Protiletecký kryt přežil. Trosky se začaly rozebírat, lidé vycházejí živí!" napsal Taruta na facebooku. Také podle zmíněného zdroje Reuters kryt vydržel a jsou přeživší. Podrobnější informace, a to také o případných obětech a raněných, nejsou ale zatím známé.

Z krytu pod ruinami mariupolského divadla se zatím podařilo zachránit okolo 130 živých lidí, odstraňování trosek dál pokračuje, uvedl Ukrinform s odvoláním na vyjádření ukrajinské poslankyně Olhy Stefanyšynové. Agentura dodala, že v kryty se schovávaly před nálety a ostřelováním stovky žen a dětí.

Místostarosta Orlov ve středu odhadoval, že Mariupol je z 80 až 90 procent zničený bombardováním a ostřelováním ruským dělostřelectvem. "Není tu ani jediná nepoškozená budova," řekl listu Forbes. Počet zabitých civilistů dosáhl 2358. Tato těla podle zástupce starosty ležela na ulicích a asi 70 procent z nich se podařilo identifikovat. Mnoho mrtvých se ale ještě nachází pod troskami, takže skutečný počet obětí války, která vstoupila do čtvrtého týdne, může být ve městě i dvojnásobný.

Konec války je v nedohlednu, Rusko Ukrajinu ničí záměrně, tvrdí analýza

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela. 

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.

Začalo bourání nájezdu na Barrandovský most. Doprava je stažena do jednoho…

18.05.2022 09:31 Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Ukrajinští partyzáni zřejmě vyhodili do povětří ruský obrněný vlak

18.05.2022 22:07 Aktualizováno Ukrajinští partyzáni dokázali v okupovaném Melitopolu na jihu země vyhodit do povětří ruský obrněný…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska útočí podél celé linie střetu v…

18.05.2022 19:27 Aktualizováno Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

USA: Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad

18.05.2022 18:28 Západní sankce mají na ruské hospodářství mimořádný dopad, země čelí recesi a vysoké inflaci. Dnes…

Kvůli Rusku hrozí největší hladomor od konce druhé světové války, myslí si…

18.05.2022 16:39 Aktualizováno Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na…

Rusko oznámilo vyhoštění desítek zahraničních diplomatů

18.05.2022 15:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo vyhoštění více než osmi desítek diplomatů tří západních…

Ruský voják obžalovaný ze zabití civilisty přiznal u soudu v Kyjevě vinu

18.05.2022 14:52 Ruský voják, obžalovaný ze zabití neozbrojeného ukrajinského civilisty, přiznal dnes u soudu v…

Rusko tvrdí, že se jim vzdalo téměř 1000 ukrajinských vojáků z Azovstalu

18.05.2022 12:20 Od pondělí se vzdalo téměř 1000 ukrajinských vojáků, kteří zůstávali v mariupolských železárnách a…

Lukašenko schválil možnost trestu smrti za pokus o terorismus

18.05.2022 10:51 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal zákon, podle něhož nyní hrozí za pokus o spáchání…

Rusko stupňuje raketové útoky, protože se mu nedaří na bojišti, řekl…

18.05.2022 02:35 Rusko stupňuje své raketové a letecké útoky, protože se mu nedaří na bojišti. V noci na dnešek to…

83. den války: Ruské síly pokračují v útocích na východě Ukrajiny

17.05.2022 22:20 Aktualizováno Z obklíčených oceláren Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu se evakuovalo přes 260 vojáků, včetně…

Související:

Právě se děje

reklama