Kvůli covidu vyvstal další problém: Ve východní Evropě se méně testuje HIV a TBC

Kvůli pandemii koronaviru se ve východní Evropě a střední Asii méně testuje na HIV a tuberkulózu (TBC). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zvláštního poradce Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS). Podle něj by pokles v testování mohl v důsledku znamenat více úmrtí.

virus HIV
doporučujeme

Michel Kazatchkine, zvláštní poradce UNAIDS pro východní Evropu a střední Asii uvedl, že počet nových případů tuberkulózy nahlášených z tohoto regionu Světové zdravotnické organizaci (WHO) poklesl v květnu o 48 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Varovný je podle něj hlavně třicetiprocentní pokles nově hlášených případů multirezistentní formy TBC, na níž nezabírá běžná léčba.

"Je to kvůli omezenému pohybu lidí během covidových uzávěr a karantén," řekl Kazatchkine a dodal, že dalším důvodem je fakt, že řada zdravotníků, nemocnic a zdravotnických zařízení, které se běžně věnují se péči o pacienty s TBC se během pandemie přeorientovala na nemocné s covidem-19.

Podobný trend Kazatchkine zaregistroval rovněž v případě testování lidí na virus HIV v oblasti. Například ruské federální centrum pro boj s AIDS nahlásilo podle Reuters v první polovině letošního roku 38.126 nově potvrzených případů HIV infekcí, což je o 20,5 procenta méně než v prvních šesti měsících roku loňského. Centrum to připisuje menšímu počtu provedených testů na HIV a poklesu počtu pacientů, kteří pobočky střediska navštívili.

"Důsledek toho bude další zdržení v regionu v naplnění cílů OSN a velmi pravděpodobně zvýšená úmrtnost," uvedl Kazatchkine na tiskové konferenci.

Ve východní Evropě a střední Asii žije kolem 1,7 milionu lidí s virem HIV, uvádí UNAIDS. Podle regionální kanceláře WHO pro Evropu, která má na starosti rovněž země střední Asie, se v regionu podle posledních dostupných dat z roku 2017 potvrdila tuberkulóza v tomto období u 275.000 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé vazební věznici

20.01.2021 17:03 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za…

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

20.01.2021 13:13 Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací…

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Navalnyj zveřejnil zprávu o údajném Putinově paláci. Rezidence za 29…

19.01.2021 21:56 Aktualizováno Fond boje s korupcí ruského opozičního předáka Alexeje Navalného dnes zveřejnil výsledky svého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama