Kvůli sporu o brexit opouští britskou vládu nejvyšší legislativec

Předseda legislativní rady britské vlády Jonathan Jones rezignoval na svou funkci. Podle britských médií tak učinil proto, že nesouhlasí s plánem přijmout zákon, který by zneplatnil část brexitové dohody. V Londýně dnes mezitím začalo osmé kolo jednání o budoucích vztazích mezi Británií a Evropskou unií. Britský premiér Boris Johnson je chce dokončit do poloviny října, nebo se obejít bez dohody.

Brexit
doporučujeme

Británie opustila EU na konci ledna a už několik měsíců jedná o podobě budoucího partnerství. Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier i britský zástupce David Frost se shodují, že jsou názory obou stran v některých bodech velmi odlišné. Dohoda se hledá složitě například v oblasti pravidel hospodářské soutěže či přístupu unijních rybářů do britských vod. Dnes Frost například podle The Guardian řekl, že ze strany EU je třeba "více realismu".

Premiér Johnson přitom v pondělí uvedl, že dohodu je třeba najít do 15. října. "Nebudeme-li se schopni do té doby dohodnout, pak nepředpokládám, že mezi námi bude dohoda o volném obchodu. Všichni bychom to měli přijmout a jít dál," řekl.

List Financial Times (FT) v pondělí napsal, že britská vláda chystá pro případ neúspěchu vyjednávání zákon, který by zneplatnil některé části dohody o rozluce, na jejímž základě Británie v lednu unii opustila. Konkrétně má jít o ustanovení, která se týkají státní pomoci firmám a celního režimu v Severním Irsku.

Irský premiér Micheál Martin dnes pohrozil, že pokud Británie brexitovou dohodu neuvede plně v praxi, budou jednání o budoucí obchodní dohodě neplatná.

Právě kvůli nesouhlasu s plánem na zneplatnění části brexitové dohody podle FT předseda legislativní rady vlády Jonathan Jones rezignoval na svou funkci. Mluvčí předsedy vlády Jonesův odchod potvrdil, k jeho důvodu se ale nevyjádřil.

Ministr pro otázky Severního Irska Brandon Lewis dnes podle BBC připustil, že navrhovaným zákonem by mohla Británie porušit mezinárodní právo. Bylo by to podle něj ale porušení jen "velmi specifické a omezené".

Postup vlády dnes kritizovala i Johnsonova předchůdkyně v úřadu Theresa Mayová. Podle ní může postup kabinetu narušit důvěru zahraničních partnerů v Británii. "Jak vláda může ujistit budoucí mezinárodní partnery, že se dá Spojenému království důvěřovat, že bude dodržovat své právní závazky vyplývající z dohod, které podepíše?" uvedla bývalá premiérka.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zatýkaný muž v Londýně zastřelil policistu

25.09.2020 11:57 V Londýně zemřel policista, který byl těžce zraněn při zákroku vůči podezřelému člověku. Podle…

Rusko má přes 20 tisíc obětí koronaviru, počet nakažených za den stoupá

25.09.2020 11:02 V Rusku dál stoupají denní přírůstky infikovaných koronavirem a ve čtvrtek po dlouhé době…

K dobrým změnám v Bělorusku podle preláta pomohou modlitby a půst

25.09.2020 07:31 K třídennímu půstu a modlitbám za dobré změny ve společnosti a navrácení míru do Běloruska vyzval…

Nový "koncert velmocí"? Putinovy vize se nesetkají s pochopením, míní…

25.09.2020 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin nepřednesl na zasedání Valného shromáždění OSN projev, jaký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama