Kyjev zvažuje žádost o vyslání sil OSN na Donbas, minské mírové dohody konflikt nevyřešily

Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud uplatňování minských mírových dohod nepřinese žádné výsledky. V kyjevském rozhlasu to dnes řekl ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko. O žádosti rozhodne prezident Volodymyr Zelenskyj, ministerstvo ji ale doporučí, řekl podle ukrajinské agentury Unian.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Ukrajinská armáda
doporučujeme

"Jakmile uvidíme, že v rámci Minska se nic neděje, můžeme zvážit tento krok," konstatoval Prystajko. Minské mírové dohody, uzavřené v běloruské metropoli v roce 2015, ukládají bojujícím stranám na východě Ukrajiny zastavení palby a stanoví podmínky nového správního uspořádání povstaleckých zón založeného na poměrně rozsáhlé autonomii.

Vyslání mírotvorců OSN na Donbas připouští Kyjev i Moskva, obě země ale mají rozdílné představy o jejich rozmístění. Podle Ruska by měly síly OSN střežit hlavně frontovou linii mezi povstalci a ukrajinskou armádou, Ukrajina doporučuje, aby byly vyslány na část ukrajinsko-ruské hranice, kterou Kyjev nekontroluje.

Vůči textu minských mírových dohod má ukrajinské vedení stále silnější výhrady. Kyjev dal před několika dny najevo, že připravuje návrh na jejich změnu, hotov má být do jara příštího roku. Moskva ale trvá na tom, že minské dohody v jejich nynějším znění nemají alternativu.

O řešení donbaského konfliktu minulé pondělí jednali v Paříži nejvyšší představitelé Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa. Na jednání byla dohodnuta výměna zajatců mezi Kyjevem a povstalci, která by se měla uskutečnit do konce roku. K většímu sblížení stanovisek mezi Ukrajinou a Ruskem ale při jednání nedošlo.

Loading...
Vstupte do diskuze (74)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin se postavil návrhu na časově neomezený mandát prezidenta

18.01.2020 18:47 Ruský prezident Vladimir Putin se dnes postavil proti návrhům na zavedení neomezeného mandátu pro…

Co chystá Putin? To nejzajímavější teprve přijde, domnívá se analytik

18.01.2020 00:01 NÁZOR - Po nečekaném oznámení ústavních změn v Rusku a rezignaci vlády, se rychle šíří rétorická…

Ukrajinský premiér podal demisi, Zelenskyj ji odmítl

17.01.2020 19:28 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl dnešní rezignaci předsedy vlády Oleksije Hončaruka,…

USA mají podezření, že velvyslankyni na Ukrajině hrozilo nebezpečí

17.01.2020 19:07 Spojené státy podobně jako Ukrajina prošetří, zda někdejší americká velvyslankyně v Kyjevě Marie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama