Labourista Starmer chce voliče získat zpět, slibuje finanční odpovědnost

Šéf britské opoziční Labouristické strany Keir Starmer dnes slíbil, že získá zpět voliče, které strana ztratila v posledních volbách ve prospěch Konzervativní strany. Docílit toho chce tak, že se zaměří na význam a nedostatečné ohodnocení pracovníků v klíčových sektorech, například ve zdravotnictví. Slíbil také odpovědné zacházení se státním rozpočtem. Podle agentury Reuters to dnes uvedl v projevu na závěr výroční konference labouristů v jihoanglickém městě Brighton.

Keir Starmer

Starmer prohlásil, že jeho strana "se vrací do práce" poté, co v roce 2019 utrpěla nejhorší volební porážku od roku 1935. V projevu kritizoval premiéra Borise Johnsona a konzervativce za sérii přešlapů v souvislosti s pandemií covidu-19 a za současný nedostatek pohonných hmot, které podle něj ukazují, že nedokáží vládnout. "Buď se toho chopte, nebo uhněte z cesty a nechte nás tento nepořádek uklidit,“ vzkázal Johnsonovi.

V závěrečné řeči Starmer uvedl, že voliči nemusí mít obavy, že jeho strana zvedne daně a otřese ekonomikou. "V historii této strany je náš sen o dobré společnosti příliš často v rozporu s přesvědčením, že nebudeme vést silnou ekonomiku," řekl. "Ale jedno bez druhého nejde." Starmerovy sliby o vyrovnaném rozpočtu na úkor levicové politiky vyvolaly vzteklé výkřiky několika příznivců jeho předchůdce Jeremyho Corbyna.

Labouristé stáli v čele vlády naposledy v roce 2010. V poslední dekádě se vystřídali tři konzervativní premiéři - David Cameron, Theresa Mayová a Johnson. O tom, zda má bývalý advokát a obhájce lidských práv na to, aby sjednotil hluboce rozdělenou stranu a soupeřil s Johnsonovou schopností spojit se s voliči, ale pochybují nejen jeho odpůrci.

Starmer v projevu slíbil, že jeho strana se vrátí ke kořenům, ochrání klíčové pracovníky a zároveň bude rozpočtově odpovědná. "Neslíbíme nic, co nebudeme moci splnit nebo zaplatit," uvedl. Labouristé doufají, že se jim v souvislosti s pandemií covidu-19 podaří zopakovat úspěch některých evropských středolevých stran tím, že se zaměří na význam a často také nedostatečné finanční ohodnocení zaměstnanců klíčových sektorů jako jsou zdravotníci a pečovatelé.

"Otázky, kterým dnes v Británii čelíme, jsou velké. Jak se vymaníme z největší pandemie za poslední století. Jak přežijeme v konkurenčním světě. Klimatická krize. Náš vztah s Evropou. Budoucnost naší unie," uvedl Starmer. „To jsou velká témata. Ale naše politika je tak malá,“ dodal.

Labouristé se v průzkumech veřejného mínění přibližují ke konzervativcům, kteří si ale stále drží náskok. Mluvčí strany uvedl, že by se ráda ukázala jako vhodná alternativa pro Brity, které trápí nedostatek paliva, prázdné regály v některých obchodech a prudký nárůst cen energií. Labouristé by také rádi získali zpět voliče, které ztratili ve prospěch konzervativců v severní a střední Anglii poté, co Johnson přijal za své mnoho z jejich více středových návrhů.

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

16.10.2021 19:20 Aktualizováno V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem,…

Norská policie pochybuje, že útočník s lukem bral svůj obrat k islámu vážně

16.10.2021 17:14 Norská policie dnes vyjádřila pochybnosti, že muž, kterého podezřívá ze středeční vraždy pěti lidí…

V Rusku poprvé od začátku epidemie zemřelo na covid-19 přes 1000 lidí

16.10.2021 16:51 Aktualizováno V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v…

Britská policie označila smrtelný útok na poslance Amesse za teroristický…

16.10.2021 10:43 Aktualizováno Policie dnes označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida…

V Británii pobodali poslance Davida Amesse, zemřel

15.10.2021 20:04 Aktualizováno Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej dnes pobodal útočník. Policie…

Islámský stát má v Afghánistánu až 2000 mužů a chce do Střední Asie, tvrdí…

15.10.2021 14:44 Na severu Afghánistánu je přinejmenším 2000 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS),…

Na cestu do Anglie bude nově stačit antigenní test po příjezdu

15.10.2021 13:28 Od 24. října se změní podmínky pro cestující do Anglie. Lidé nově nemusejí čekat až na druhý den po…

Rusko opět hlásí rekordní počty nových případů nákazy i úmrtí na covid-19

15.10.2021 11:55 V Rusku během uplynulých 24 hodin přibylo 32.196 nových případů nákazy koronavirem a zemřelo 999…

Tisíce lidí v Británii asi obdržely falešně negativní výsledek testu na…

15.10.2021 11:45 Britské zdravotní úřady dnes oznámily, že 43.000 lidí nejspíš obdrželo falešně negativní výsledek…

Británii nestačí ústupky EU, chce omezit roli soudu, řekl Frost

15.10.2021 11:08 Evropská unie musí podle britského státního tajemníka pro brexit Davida Frosta učinit další ústupky…

Související:

Právě se děje

reklama