Lavrov má jasno, USA si prodloužení smlouvy START nepřejí

Spojené státy se snaží přerušit dialog o prodloužení smlouvy o omezení strategických útočných zbraní START, která vyprší v příštím roce. Na tiskové konferenci bilancující loňskou činnost ruské diplomacie to dnes v Moskvě prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov. Washington obvinil mimo jiné i z toho, že nechce otevřeně jednat s jinými zeměmi o problému biologických zbraní.

Sergej Lavrov
doporučujeme

"Američané nedávají definitivní odpověď (ohledně prodloužení smlouvy START) a snaží se všechno pozastavit. A přitom neustále zavádějí řeč na téma připojení Číny k těmto jednáním," uvedl Lavrov. Moskva ale podle něj nemá v úmyslu nutit Peking k tomu, aby se účastnil dialogu s Washingtonem o kontrole zbrojení.

Smlouvu o omezení strategických útočných zbraní, označovanou jako START 3, podepsali 8. dubna 2010 v Praze prezidenti Dmitrij Medveděv a Barack Obama. Týká se omezení jaderných arzenálů obou zemí a zahrnuje i pravidla vzájemné kontroly. V platnost vstoupila v roce 2011 a platí do 5. února 2021. Se vzájemným souhlasem může být o pět let prodloužena.

"Američané si myslí, že bez účasti Číny nemá smysl pokračovat. Bude-li Čína chtít, my se toho také zúčastníme, ale Čína několikrát oficiálně řekla, že se rozhovorů takového druhu nezúčastní. Vysvětlila to tím, že struktura jejích jaderných sil se radikálně liší od jaderných sil USA a Ruska. My jsme oznámili, že tento postoj respektujeme a nebudeme Čínu nutit ke změně stanoviska," řekl dnes Lavrov.

Lavrov, který je po středeční demisi vlády Dmitrije Medveděva úřadujícím šéfem ruské diplomacie, Washington kritizoval i v souvislosti s dohodou o íránském jaderném programu (JCPOA), od níž USA odstoupily a snaží se k tomu přimět i ostatní signatáře.

"Američané se rozhodli uplatnit svá pravidla, opustili JCPOA a nejenže přestali plnit své závazky, ale i všem ostatním zakazují obchodovat s Íránem. Ale od Íránu požadují, aby plnil dokument, který prezident (USA Donald) Trump nazval nejhorším v dějinách," poznamenal Lavrov. Přitom se pozastavil nad tím, že "se všichni mají podřídit USA a neobchodovat s Íránem a Írán musí plnit závazky" z dohody neuznávané Washingtonem.

Ruský ministr zahraničí kritizoval, že evropské mocnosti tlaku Spojených států podléhají. Příznačné v této souvislosti podle něj je nedávná výzva britského premiéra Borise Johnsona, aby novou dohodu s Íránem návrhl Trump.

Dohodu, jíž se Teherán zavázal omezit jaderný program výměnou za zrušení sankcí, podepsalo v roce 2015 s Íránem šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA. Smyslem bylo zbrzdit íránský jaderný program a zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mu mírové využívání jaderných technologií.

V roce 2018 Trump označil dohodu za neúčinnou a oznámil, že USA od ní odstupují. Následně Teherán postupně přestal plnit některé podmínky dohody a začátkem tohoto měsíce v reakci na zabití svého generála Kásema Solejmáního Američany oznámil, že se již nebude řídit stanovenými limity pro obohacování uranu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko mělo vyřadit Cichanouskou ze seznamu hledaných osob

15.06.2021 11:27 Rusko vyřadilo vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou ze svého seznamu hledaných osob.…

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama