Lavrov: Odpověď USA na bezpečnostní požadavky Moskvy je lepší než od NATO

Rusko nechce válku, ale nedovolí, aby byly ignorovány jeho bezpečnostní zájmy. Podle agentury TASS to dnes prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro rozhlasové stanice. Reakce USA na bezpečnostní požadavky Ruska je lepší než odpověď NATO, ta americká je téměř vzorem diplomatické slušnosti, kdežto od Severoatlantické aliance je ideologická, dodal šéf ruské diplomacie.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí.

"Pokud to bude záviset na Ruské federaci, válka nebude. Nechceme války, ale nedovolíme, aby byly hrubě napadány nebo ignorovány naše zájmy," řekl Lavrov v době vysokého napětí mezi Moskvou a Západem kvůli soustředění ruských vojsk u hranic s Ukrajinou. Kyjev a Západ se obávají, že se Moskva chystá napadnout svého západního souseda, zatímco Rusko takový scénář opakovaně popírá.

Minulý měsíc Moskva vyzvala Washington, aby zaručil, že nepřipustí další rozšíření NATO na východ, ukončí vojenskou spolupráci s bývalými sovětskými republikami, stáhne z Evropy jaderné zbraně a nerozmístí tam žádné útočné zbraně, které by ho mohly ohrozit. Ve středu Moskva obdržela na své bezpečnostní návrhy od Washingtonu a NATO odpovědi.

"Americká reakce je téměř vzorem diplomatické slušnosti. Od NATO je odpověď tolik ideologizovaná, tolik dýchá výjimečností Severoatlantické aliance, jejím zvláštním posláním, jejím mimořádným předurčením, že jsem se trochu styděl za ty, kdo tyto texty psali," řekl Lavrov.

Už ve čtvrtek ruský ministr prohlásil, že odpovědi USA na bezpečnostní návrhy Ruska postrádají kladnou reakci na klíčový požadavek nepřípustnosti rozšiřování NATO na východ, ale dávají prostor k zahájení vážného dialogu o tom, co označil jako druhořadé otázky. Dnes prohlásil, že v reakci Západu v těchto podružných otázkách vnímá "zárodky racionality", podotkla agentura TASS, podle níž jde o omezení rozmístění raket středního a kratšího doletu. Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) formálně zanikla v roce 2019 poté, co od ní odstoupily USA i Rusko. Obě velmoci se předtím vzájemně obviňovaly z jejího porušování.

Lavrov dnes coby další body možného vyjednávání zmínil také opatření s cílem deeskalace napětí a budování důvěry, posunutí vojenských cvičení dále od hranic oddělujících NATO a Rusko či pravidla pro předcházení nehodám mezi válečnými loděmi a letadly. Ruský diplomat prohlásil, že Moskva navrhla projednání těchto otázek už před lety, ale Washington a jeho spojenci se tím až dosud nezabývali.

Ministr zdůraznil, že Rusko má především zájem na nerozšiřování NATO směrem na východ a nerozmisťování aliančních zbraní v blízkosti ruských hranic. Washington ovšem podle středečního prohlášení šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena dal jasně najevo, že nehodlá jednat o požadavku, aby se jednotky NATO a zbraně stáhly z východu Evropy a aby se Západ zaručil, že se Ukrajina nepřipojí k NATO. Vyjádřil ale ochotu debatovat o dalších bodech, jako je kontrola zbrojení či opatření na budování důvěry.

Spojené státy dnes Lavrov podle agentury Reuters obvinil, že využívají vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k vyvolávání napětí ve vztazích s Moskvou. Prohlásil, že Rusko by možná mělo zvážit preventivní opatření na ochranu svých diplomatů na Ukrajině. Reagoval tak na fakt, že USA a některé další západní země nedávno dočasně stáhly rodiny svých diplomatů z Kyjeva. "Znamená to, že vědí něco, co ostatní nevědí? Možná bychom i my měli v očekávání nějakých provokací z jejich strany přijmout preventivní opatření pokud jde o naše diplomaty," poznamenal Lavrov.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Bouřky napáchaly v Česku řadu škod. Ničily stromy i sklepy

30.06.2022 13:08 Po nočním intenzivním dešti a bouřkách byl povodňový stupeň k dnešním 07:00 zhruba na desítce míst…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Ruská vláda žádá o zvláštní pravomoci k zajištění vojenských operací v…

30.06.2022 21:44 Ruská vláda dnes schválila návrh zákona, jehož cílem má být podpora vedení vojenských operací v…

Rusko je podle Putina otevřené dialogu o nešíření jaderných zbraní

30.06.2022 20:55 Aktualizováno Moskva je podle Vladimira Putina otevřená dialogu o strategické stabilitě a nešíření zbraní…

Švédsko a Finsko v úterý podepíší přístupové protokoly s NATO, řekl…

30.06.2022 20:42 Aktualizováno Švédsko a Finsko mají plné právo stát se členy Severoatlantické aliance, přístupové protokoly obě…

WHO očekává v létě v Evropě velký počet nakažených koronavirem

30.06.2022 18:39 Světová zdravotnická organizace (WHO) očekává, že evropské státy v létě budou mít vysoké počty…

Putin se teprve rozhodne, zda se zúčastní summitu G20

30.06.2022 17:49 Kreml se ještě nerozhodl, zda se prezident Vladimir Putin na podzim osobně zúčastní summitu…

Ruské invazní jednotky se snaží obklíčit Lysyčansk, Ukrajina obsadila Hadí…

30.06.2022 14:57 Aktualizováno Ruské invazní jednotky se snaží obklíčit Lysyčansk a přetnout silnici vedoucí do města ze západu od…

Rusko musí podle Evropského soudu pro lidská práva zabránit popravě dvou…

30.06.2022 11:07 Rusko musí podle Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku zabránit popravě dvou Britů…

Rusko Ukrajině dál krade obilí, nově i po moři

30.06.2022 10:43 Z ukrajinského přístavu Berďansk, který okupují ruská vojska, vyplula pod ochranou ruského…

Británie poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě miliardy liber

30.06.2022 05:52 Británie poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě miliardy liber (29 miliard korun). S…

Bombardování divadla v Mariupolu je ruským válečným zločinem, uvádí ve…

30.06.2022 05:31 Bombardování divadla v ukrajinském Mariupolu z 16. března letošního roku bylo jednoznačně "ruským…

Související:

Právě se děje

reklama