Lavrov řeší rozdílný pohled Ruska a Polska na válku. Co se stane v Izraeli?

Polsko se snaží přesvědčit západní představitele, aby příští týden na připomínkových akcích v Izraeli k uctění památky obětí holokaustu ve svých vystoupeních podpořili postoj Polska proti pohledu Ruska na druhou světovou válku. V Moskvě to dnes řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Polský prezident Andrzej Duda oznámil, že nepojede do Izraele na připomínkové akce k 75. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi sovětskou armádou. Varšavě vadí, že organizátoři setkání v jeruzalémském památníku holokaustu Jad Vašem nedali Dudovi prostor vystoupit s projevem, zatímco ruský prezident Vladimir Putin má patřit k hlavním řečníkům. Česko bude na akci zastupovat premiér Andrej Babiš.

"Příští týden se v Jeruzalémě uskuteční mezinárodní akce k uctění památky obětí holokaustu, které se mimo jiné zúčastní i prezident Putin. Víme jistě, že naši polští kolegové - ač prezident Duda už oznámil, že se této akce nezúčastní - se snaží přesvědčit západní účastníky tohoto ceremoniálu - a budou tam USA a někteří vedoucí západní představitelé -, aby ve svých vystoupeních přednesli polský pohled na přístup Ruska ke druhé světové válce," uvedl Lavrov na tiskové konferenci věnované bilanci činnosti ruské diplomacie v uplynulém roce.

"Takové metody jsou naprosto nevhodné vzhledem k události, v jejímž rámci budou použity," zdůraznil ministr.

Lavrov, který je po středeční demisi vlády zatím úřadujícím šéfem ruské diplomacie, se mimo jiné rovněž znovu kriticky vyjádřil k rušení památníků věnovaných sovětským vojákům padlým ve druhé světové válce v Polsku. V této souvislosti ocenil prezidenta České republiky. "Plně sdílím pozici těch, včetně českého prezidenta Miloše Zemana, kteří se vyslovují proti ničení památníků této války," řekl Lavrov bez dalšího.

Zeman loni v září označil za ostudu rozhodnutí zastupitelů šestého pražského obvodu přemístit pomník maršála Ivana Koněva. "Je to naše ostuda, protože ať byl Koněv, jaký byl, byl to symbol těch vojáků, kteří mimo jiné padli i při osvobozování Prahy," řekl prezident v komentáři vysílaném televizí Barrandov.

Mezi Varšavou a Moskvou se rozhořel verbální konflikt kolem druhé světové války poté, co ruský prezident Vladimir Putin v prosinci popuzeně reagoval na kritiku paktu mezi Sovětským svazem a nacistickým Německem z roku 1939, kterou v září vyjádřil Evropský parlament. Šéf Kremlu při tom mimo jiné obvinil Varšavu z podílu na vypuknutí války, když se Polsko po mnichovské dohodě z roku 1938 podílelo na rozdělení Československa obsazením Těšínska a území Oravy a Spiše.

Polský premiér a následně i parlament Putinovi poté vyčetli, že záměrně lže. Sejm ve své rezoluci zároveň zdůraznil stanovisko, že bezprostřední příčinou války byl Pakt Ribbentrop-Molotov, uzavřený 23. srpna 1939 mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem.

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Související:

Právě se děje