Lavrov viní Západ z využití pandemie k trestání nepohodlných vlád

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na dnešním zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) mimo jiné prohlásil, že Západ se pokouší využít pandemie k potrestání "nepohodlných" vlád. Informovaly o tom ruské tiskové agentury Interfax a TASS.

Sergej Lavrov
doporučujeme

Podle šéfa ruské diplomacie řada západních zemí ignoruje potřebu konsolidace úsilí v boji proti pandemii a jejím ekonomickým důsledkům a pokračuje ve využívání "nelegitimních metod zastrašování a nátlaku".

"Pokles světového hospodářství způsobený pandemií vedl k výraznému růstu nezaměstnanosti a ke zvýšení sociální nejistoty," uvedl Lavrov s tím, že se také zvětšují rozdíly v rozvoji jednotlivých států a narůstá nerovnost uvnitř některých zemí, včetně těch nejbohatších.

"Navzdory pandemii a zjevné potřebě konsolidovat naše úsilí, někteří naši západní kolegové stále nechtějí přehodnotit svou sobeckou linii a opustit donucovací přístupy a nelegitimní metody zastrašování a nátlaku," prohlásil ministr. "Výzvy generálního tajemníka OSN a vysokého komisaře OSN pro lidská práva, aby byly pozastaveny jednostranné sankce na dodávky potravin, léků a vybavení potřebného pro boj s virem, a také související finanční transakce, byly ignorovány," dodal Lavrov s tím, že ruský prezident Vladimir Putin před časem navrhl takzvané "zelené koridory", které by v době krize umožnily zemím zasaženým koronavirem obchodovat bez sankcí.

"Západní metropole vytrvale ignorují zhoubný dopad nezákonných restrikcí na dodržování lidských práv. Vnímáme to nejen jako politizaci humanitárních otázek, ale také jako touhu využít pandemie k potrestání 'nepohodlných' vlád," prohlásil Lavrov.

Zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) začalo 22. února a potrvá do 23. března. Zástupci 47 členských zemí rady se zabývají aktuálními krizemi ve světě. UNHRC sídlí v Ženevě, členy rady volí na tři roky Valné shromáždění OSN. Vznikla v roce 2006 jako nástupce Komise OSN pro lidská práva (UNCHR).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Pohřeb prince Philipa proběhne v sobotu 17. dubna

10.04.2021 18:54 Pohřeb zesnulého prince Philipa, manžela britské královny Alžběty II., se bude konat v sobotu 17.…

Ukrajina hlásí dalšího zraněného vojáka z bojů v Donbasu

10.04.2021 13:38 Ukrajinská armáda dnes ohlásila, že během uplynulých 24 hodin se proruští separatisté v Donbasu na…

EU musí nalézt sílu a postavit se Rusku, apeluje expert na mezinárodní…

10.04.2021 00:01 NÁZOR - Hromadění ruských vojenských sil na hranicích s Ukrajinou není pouze výzvou pro Kyjev, ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama