Lavrov znovu vybízel k prodloužení pražské odzbrojovací dohody START 3

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes prohlásil, že všechny strany jen získají, pokud bude dohoda o omezení strategických jaderných zbraní mezi Ruskem a Spojenými státy prodloužena bez předběžných podmínek. Současně ale dodal, že je třeba vyčkat na vyjasnění politické situace v USA, napsala agentura Reuters.

Sergej Lavrov
doporučujeme

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší v únoru 2021. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom signatáři dohodnou. Washington a Moskva však dosud nedospěly v tomto směru k dohodě.

Rusko "si ze dvou zel vybírá to rychlejší", napsal dnes ruský list Kommersant o postoji Moskvy, která by se na prodloužení dohody chtěla dohodnout ještě se stávajícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ale to se až dosud nepodařilo, a tak Moskva zvažuje i náhradní variantu, že se na smlouvě domluví s Joem Bidenem, který se po vyhraných volbách už prohlásil za příštího amerického prezidenta. Až se jím 20. ledna stane, může hrozit časová tíseň, protože smlouva vyprší 5. února, a tak Moskva ještě "dává Trumpovi šanci předstihnout Bidena" - alespoň v prodloužení smlouvy.

Lavrov také odhadl, že pokud se Biden stane americkým prezidentem, americká politika vůči Rusku se sotva silně změní. "Na ruském směru naši politologové - a zcela s nimi souhlasím - nějaké revoluční změny (v zahraničí politice USA) nečekají," řekl Lavrov podle agentury TASS. "Něco v tuto chvíli předpovídat není zrovna blahodárný nápad," dodal.

Bidenova prohlášení podle šéfa ruské diplomacie svědčí o tom, že zahraniční politika jeho vlády bude odpovídat kurzu Baracka Obamy, za jehož působení v Bílém domě byl Biden viceprezidentem. Pokud jde o návrat USA k pařížské dohodě o klimatu či dohodě s Íránem o jaderném programu, Lavrov soudí, že Američané tak neučiní "čistě", ale tak, aby zvýšili tlak na Írán.

Ruský ministr zdůraznil, že USA jsou v současně "hluboce rozpolceny", jak o tom svědčí i výsledky prezidentských voleb, a tak je pochopitelné, že odpovědní politici se budou muset snažit tento rozkol překonat a prosazovat ideje, které by Američany sjednotily. "Společného jmenovatele" by mohly představovat právě vztahy s Ruskem, přičemž podle Lavrova prý bylo do americké společnosti v posledních letech zaseto hluboké nepřátelství vůči Rusku, které se dokonce stalo součástí politické kultury. "Bude mrzuté, pokud se Ameriku budou snažit sjednotit jako národ na takovém základu, nepřátelském vůči Rusům. Uvidíme," dodal Lavrov.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František nabádal věřící ke skromné oslavě Vánoc

29.11.2020 14:54 Papež František dnes o první adventní neděli nabádal v modlitbě Anděl Páně věřící k prostému…

V Minsku se bude opět protestovat. Policie má pohotovost, vyjela speciální…

29.11.2020 12:01 Policie je v běloruské metropoli před dalšími očekávanými nedělními protesty proti režimu Alexandra…

Proč Putin nenosí roušku, ptali se novináři. Mluvčí Kremlu je odbyl

29.11.2020 07:51 Zatímco v Rusku přibývá nakažených koronavirem a úřady už dříve nařídily přísná pravidla pro nošení…

Vážná diplomatická roztržka na Balkáně: Černá Hora a Srbsko si vyhostily…

28.11.2020 21:48 Aktualizováno Černohorské ministerstvo zahraničí označilo srbského velvyslance v Podgorici Vladimira Božoviče za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama