Lidé s rouškou podle vědců nedodržují doporučený odstup

Behaviorální vědy se věnují analýze chování lidí a zahrnuje to oblast psychologie, antropologie, psychobiologie a kognitivní vědu. Jinými slovy můžeme říct, že tato věda se zabývá obecným chováním společnosti. Nový experiment naznačuje, že lidé, kteří se domnívají, že roušky jsou účinná prevence proti šíření covid-19 už tolik nezachovávají minimální dvoumetrové odstupy.

Britští vědci, kteří se zabývají behaviorální vědou provedli experiment s 800 dobrovolníky. Ti byli požádáni po shlédnutí fotografií lidí v různých situacích, aby uvedli, jak moc blízko by byli ochotni stát u dané osoby. Lidé na fotografiích byli situováni jak ve vnitřním prostoru, tak venkovním, byli zde i skupiny lidí nebo pár a někteří byli vyfoceni s rouškou a jiní nikoliv.

Experiment ukázal, že dobrovolníci byli ochotni stát u jiné osoby 1,8 m v případě, že měl jedinec na fotografii roušku. V případě, že tomu tak nebylo průměr byl přes dva metry. Výzkum také ukázal, že lidé, kteří spadají do rizikové skupiny a mají větší pravděpodobnost hospitalizace udržují automaticky větší vzdálenost, ať už byl člověk s rouškou nebo bez roušky, informoval Sky News.

„Nosit roušky celkově snižuje riziko šíření covid-19, takže se lidé automaticky cítí bezpečněji a jsou ochotnější podstoupit riziko,“ uvedl Ashley Luckman, hlavní autor studie. Dodal, že výsledky experimentu se zdají být klasickým případem kompenzace rizika. Vědec a jeho tým varují, že by mohl nastat problém při obnovení ochranných opatření v důsledku druhé vlny covid-19 a apelují na vládu, aby zdůraznila, že roušky nejsou alternativou sociálního distancování.

Vědci ve své zprávě uvedli, že je třeba dalších výzkumů, aby mohli zajistit více důkazů o tom, kdy přesně převažuje sociální distancování nad výhodami roušek. Ale podle vědců je již v současné době zřejmé, že největší přínos mají roušky spojené společně se sociálním distancováním a nikoliv, že jedno zastupuje druhé.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Ruská armáda se snaží dobýt město Časiv Jar s až 25 000 vojáky

Ruské síly se snaží dobýt město Časiv Jar na východě Ukrajiny s 20.000 až 25.000 vojáky. Oznámila to v pondělí ukrajinská armáda, podle které je situace v oblasti složitá. Informuje o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy