Litva, Polsko a Lotyšsko se nabídly jako mediátoři v Bělorusku

Litevský prezident Gitanas Nauséda dnes podle agentury Reuters oznámil, že je spolu se svým lotyšským a polským protějškem připraven zprostředkovat jednání o ukončení běloruské krize.

Gitanas Nauséda
doporučujeme

Podmínkou je, že Minsk přestane s násilnými zákroky proti občanům, propustí zadržené demonstranty a vytvoří národní radu, v níž budou zastoupeni jak představitelé vlády, tak občanské společnosti.

Nauséda zároveň uvedl, že pokud Bělorusko zprostředkování odmítne, mohly by následovat sankce ze strany jednotlivých států nebo Evropské unie.

Běloruskem již několik dnů zmítají protesty proti výsledkům nedělních prezidentských voleb, které opozice považuje za zfalšované. V hlasování podle volební komise opět zvítězil autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko, který porazil opoziční kandidátku Svjatlanu Cichanouskou.

Podle pozorovatelů se zásahy proti demonstrantům stupňují a jejich tvrdost v noci na dnešek ještě předčila brutalitu policistů z předchozích dvou večerů. V Brestu policie ostrou municí postřelila člověka.

Během prvních dvou nocí protestů bylo při rozhánění davů zraněno mnoho desítek lidí a podle ministerstva vnitra policisté zatkli na 5000 osob. Od úterního večera k nim přibylo dalších přes 1000 zadržených a více než 50 zraněných.

Jednání běloruských úřadů odsoudilo mnoho představitelů zahraničních zemí. Běloruskem se na mimořádné schůzce mají zabývat také ministři zahraničí Evropské unie. Podle švédské ministryně Ann Lindeové se jednání uskuteční v pátek a hovořit by se mohlo i o sankcích vůči Lukašenkově režimu. Polsko v pondělí vyzvalo, aby se o povolební situaci v Bělorusku jednalo dokonce na úrovni premiérů a prezidentů zemí EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boje o Náhorní Karabach trvají pátým dnem, situace je značně nepřehledná

01.10.2020 08:48 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku…

Navalnyj řekl, že za jeho otravou stál ruský prezident Putin

01.10.2020 08:29 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj řekl německému časopisu, že za zločinem proti němu stál ruský…

Johnson nebude váhat se zavedením přísnějších opatření

30.09.2020 19:57 Britský premiér Boris Johnson dnes varoval, že bez váhání dál zpřísní opatření proti šíření…

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

30.09.2020 16:17 Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama